Zabawa może rozwijać – jakie zabawki kupować dzieciom?

Dziecko potrafi prosić o wiele – gdy tylko zobaczy w reklamie nową interaktywną zabawkę, pozytywne słowa skłaniające do zakupu mogą z łatwością zadziałać na jego umysł. Nie inaczej jest, gdy podpatrzy, jakie gadżety dostają jego rówieśnicy, gdyż już od najmłodszych lat w kręgu znajomych liczy się status – co może nam zaoferować ten kolega, czym może się z nami podzielić?

Posiadanie fajnych rzeczy jest bardzo ważne dla najmłodszych – są ciekawscy i uwielbiają nowości, nie znoszą także odmowy. Warto wykorzystać tę cechę swojej pociechy i rozejrzeć się za zabawkami, które nie tylko zaspokoją jej pragnienie dostawania, ale także przyczynią się do jej rozwoju.

Pomnażanie talentów przez zabawę

Doskonałym prezentem dla dziecka będzie zabawka, która odwołuje się do jego talentów i zainteresowań. Na przykład córka, która uwielbia stroić się i śpiewać zasłyszane piosenki przed rodzicami, będzie zadowolona z zabawkowego mikrofonu, który pomoże jej urealnić swój występ. Można także zaproponować jej zabawkowe instrumenty – być może uzdolnienia muzyczne sięgają głębiej, a taki prezent pomoże je wyzwolić? Instrumenty muzyczne dla dzieci są dostosowane do nich rozmiarami i łatwe w obsłudze, a zarazem na tyle przypominają prawdziwe, by stanowić doskonały wstęp do przyszłej edukacji muzycznej. Z kolei syn, który zdradza zainteresowanie motoryzacją, ucieszy się, gdy oprócz zwykłych samochodzików kupimy mu zabawkowe maszyny rolnicze. Taki prezent może mieć charakter edukacyjny, gdyż oprócz bawienia się pojazdami, dziecko może posłuchać o zastosowaniach maszyn i tajnikach pracy na polu. Bardzo możliwe, że zachęci je to do wakacyjnego wyjazdu na wieś, na którym z pewnością skorzysta cała rodzina.

Uczmy wartości pieniądza

Niezależnie od tego, jakie zabawki dla dzieci kupujemy, warto pouczać je o tym, że każdy prezent bierze się z naszej ciężkiej pracy. Jeśli nie zarabiamy kokosów, a synowi lub córce marzy się najnowszy model elektronicznego gadżetu, nie spełniajmy prośby bez podkreślenia jej wagi. Ustalmy, że tego typu podarunki dostaje się tylko raz lub dwa razy w roku – na święta czy urodziny. Można także zaproponować dziecku, by zapracowało na upragnioną zabawkę, pomagając przez określony czas w sprzątaniu, gotowaniu i innych pracach domowych. Dzięki temu stworzymy mu warunki do tego, by było świadome odpowiedzialności materialnej i społecznej, która wiąże się z nabywaniem dóbr.

Kategorie
Dom i Rodzina