Diament a brylant. Czym się różnią?

Diamenty i brylanty – wszyscy wiemy, że są piękne, drogie i niepowtarzalne. Jednak czy potrafimy wyjaśnić, czym tak naprawdę się różnią? Jeżeli ktoś zna się na kamieniach szlachetnych – gratulujemy. Jeśli natomiast wiedza ta, najogólniej mówiąc, nie jest pełna, to spieszymy z pomocą. W kolejnych akapitach znajdziecie odpowiedź na pytanie: co różni diamenty od brylantów?

Poczwarka i motyl

Diament w swojej podstawowej postaci, bezpośrednio po wydobyciu, ma nieregularne kształty oraz matową, a nawet szarą powierzchnię. Kiedy się na niego patrzy, można być, delikatnie mówiąc, rozczarowanym. Spodziewamy się bowiem błyszczenia, które nas oczaruje, i ogólnie efektu „wow”. Bo to przecież największy walor tego kamienia. Tymczasem poziom połysku można określić jako co najwyżej średni. Na dodatek kamień ten pierwotnie jest bardzo twardy (nie ma w przyrodzie twardszego minerału). Trudno więc wyobrazić sobie, że można bez obaw nosić go np. na palcu czy szyi.

Wszystko to powoduje, że diamenty potrzebują właściwego oszlifowania. Bez niego nie mogłyby być wykorzystywane w jubilerstwie (i nie tylko). Kiedy diament zostaje poddany takiej obróbce, to wraz z nią dochodzi do przekształcenia kamienia oraz zmiany nazewnictwa. Diament zostaje zastąpiony brylantem (samo określenie „brylant” oznacza nic innego jak tylko sposób cięcia kamienia). I to właśnie brylanty osadzane są w biżuterii.

Kilka słów o szlifowaniu

Co ważne, brylanty nie mają gorszej jakości niż diamenty. Pod warunkiem, że zostały profesjonalnie oszlifowane. Jeżeli doszło do uszkodzenia minerału lub nie udało się osiągnąć zamierzonego kształtu, musimy liczyć się ze znaczną stratą wartości. Dlatego warto znać poszczególne rodzaje szlifu. Najczęściej do kształtowania diamentu wykorzystuje się szlif okrągły (inna nazwa – brylantowy). Szlif ten pozwala na wydobycie z tego kamienia szlachetnego wszystkiego, co najlepsze. Jest to możliwe dzięki 57 płaszczyznom (inne ich określenie to fasety). Szlifowanie powoduje, że światło, które dostaje się do wnętrza kamienia, odbija się od wszystkich jego ścian i załamuje wewnątrz. W rezultacie uzyskujemy wrażenie iskrzenia. Nie każdy jednak wie, że zarówno diamenty, jak i brylanty nie są perfekcyjnie przejrzyste. Kiedy np. położymy je na kartce z wydrukowanym tekstem, nie możemy liczyć na to, że uda nam się go odczytać.

Inne popularne rodzaje szlifów, a tym samym kształty brylantów, to szlif szmaragdowy, owalny, markiza, princess, trójkąt, bagieta, łezka oraz serce. Przy czym tylko szlif brylantowy jest w stanie zapewnić nam najlepsze rezultaty estetyczne oraz optyczne. A co za tym idzie, jak nietrudno się domyślić, diamenty poddane szlifowaniu okrągłemu są znacznie droższe od tych obrabianych pozostałymi sposobami. Nie każdy również wie, że podczas szlifowania diamenty tracą przeciętnie około połowy swojej masy.

Pamiętajmy zatem, że każdy brylant jest diamentem, jednak nie każdy diament jest brylantem. Nie można więc posługiwać się tymi dwoma określeniami zamiennie.

Kategorie
Pozostałe