Rozwód z orzeczeniem o winie – co daje jego uzyskanie?

Decydując się na zakończenie związku małżeńskiego wiele osób zastanawia się, czy decydować się na orzekanie o winie współmałżonka. Często czujemy się bowiem pokrzywdzeni przez drugą stronę i zależy nam na tym, by sprawiedliwości stało się zadość. Z drugiej strony jednak wiele mówi się o tym, że rozwód z orzeczeniem o winie jest trudniejszy oraz znacznie bardziej długotrwały. Czy warto więc się na niego decydować?

Co daje uzyskanie o winie małżonka?

Rozwód z orzeczeniem o winie jest dla wielu osób istotny ze względu na satysfakcję oraz wyższość moralną nad małżonkiem, który zniszczył relację. Warto jednak mieć świadomość, że nie jest to jedyny czynnik, który motywuje do podjęcia takiej decyzji. Przede wszystkim, jeśli zostanie orzeczona wina jednej ze stron druga może domagać się zasądzenia alimentów. Co więcej, winny małżonek nie może tego zrobić nawet w sytuacji, w której znajdzie się w niedostatku.

Z czym trzeba liczyć się wybierając orzekanie o winie?

Nie da się ukryć, że proces rozwodowy z orzekaniem o winie jest znacznie bardziej czasochłonny i wymaga odbycia się większej liczby rozpraw. Sąd musi bowiem orzec, który z małżonków winny jest rozpadu małżeństwa. W tym celu konieczne jest nie tylko przedstawienie dowodów, ale również często także zeznania świadków. Dla wielu osób jest to stresujące, ponieważ najbardziej prywatne kwestie związane z ich związkiem są poruszane na łamach sądowym. Taki rozwód wymagać może również pomocy prawnika, co związane jest z dodatkowymi kosztami.

Kiedy warto zdecydować się na rozwód z orzeczeniem?

Na rozwód z orzeczeniem o winie warto zdecydować się szczególnie w przypadkach trudnych, gdy mamy do czynienia z uzależnieniem, hazardem czy przemocą ze strony małżonka. W ten sposób zabezpieczamy swoje finanse w przyszłości a także możemy liczyć na to, że sąd zasądzi pomoc finansową w postaci alimentów właśnie nam. Warto jednak mieć świadomość, że w przypadku mniej oczywistych przyczyn rozpadu związku orzekanie o winie nie zawsze jest najlepszym pomysłem – wówczas warto spróbować rozwiązać sprawę polubownie.

Kategorie
Poradniki