Rozwód – czy warto wnieść o orzekanie o winie?

Kiedy decydujemy się na zakończenie związku małżeńskiego mamy dwie możliwości. Możemy zdecydować się na rozwód z orzekaniem o winie lub też zdecydować się na to by sąd nie wskazywał strony winnej rozpadu małżeństwa.
Wiele osób zastanawia się co zrobić w takiej sytuacji. Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Moralne zwycięstwo

Wiele osób decyduje się na rozwód z orzekaniem o winie z prostej przyczyny – chcą poczuć satysfakcję związaną z tym, że udowodnią, że to nie one są odpowiedzialne za rozpad małżeństwa. Udowodnienie sobie i bliskim nam osobom, że byliśmy stroną pokrzywdzoną dla wielu z nas ma ogromne znaczenie. Pozwala nam to bowiem odzyskać godność i pewność siebie. W przypadku małżonków, którzy byli krzywdzeni w związku jest to ogromna zaleta tego rozwiązania.

Kwestie finansowe

Warto pamiętać, że rozwód z orzekaniem o winie niesie za sobą konsekwencje prawne i finansowe. Osoba, która została uznana za winną rozpadu małżeństwa nie może bowiem żądać alimentów od byłego małżonka. Może również zostać obciążona obowiązkiem płacenia ich drugiej stronie przez długi czas (najczęściej aż do zawarcia przez niewinnego małżonka innego związku małżeńskiego). To właśnie z tej przyczyny często decydujemy się na rozwód z orzekaniem o winie. Jest to bowiem rozwiązanie, które może pomóc nam stanąć na nogi po zakończeniu związku małżeńskiego

Rozwód może potrwać

Zanim podejmiemy decyzję o tym, by wybrać rozwód z orzekaniem o winie warto pamiętać, że wina ta musi zostać udowodniona przed sądem. Oznacza to konieczność złożenia dowodów w sprawie a także przesłuchania świadków. Sprawa rozwodowa trwa więc znacznie dłużej, jest również emocjonalnie trudniejsza. Związane jest to z poruszaniem w sądzie kwestii prywatnych i intymnych.

Podsumowując, jeśli zdecydujemy się na rozwód z orzekaniem o winie możemy liczyć nie tylko na satysfakcję związaną z uznaniem naszej niewinności, ale również na alimenty od byłego małżonka. Dla wielu osób, które w związku z zakończeniem małżeństwa znajdą się w trudnej sytuacji finansowej ma to ogromne znaczenie.

Artykuł przygotowany w konsultacji z https://adwokat-wroclaw.biz.pl/

Kategorie
Dom i Rodzina