Wody toaletowe, wody perfumowane i perfumy – czym się różnią?

Na ogół większość z nas stwierdza, że używa perfum. Zjawisko to występuje nie tylko w Polsce. Wsłuchując się w zagraniczne filmy często możemy usłyszeć zwrot typu „her perfumes” lub temu podobne.

Istnieje podział na poszczególne grupy, które różnią się od siebie nie tyle co składem ale jego proporcjami. Ten sam zapach może występować jako woda toaletowa, woda perfumowana, oraz perfumy. Warto przedstawić najpierw typy na jakie dzielimy „perfumy”:

  • wody kolońskie i wody po goleniu: stężenie 3% – 5%

  • wody toaletowe: stężenie 5% – 10%

  • wody perfumowane: stężenie 10% – 15%

  • perfumy: stężenie 20% – 40%

  • ekstrakty i olejki: stężenie 100% przeznaczone do samodzielnego przygotowania wraz z alkoholem

Najczęściej spotykanym produktem w sklepach internetowych i sklepach stacjonarnych są wody toaletowe. Kolejną równie często spotykaną grupą są wody perfumowane. Typowe perfumy o stężeniu olejków w górnej granicy 40% są rzadziej spotykane i stanowią najwyższą półkę cenową wśród wyżej wymienionych typów produktów. Same olejki, czyste esencje nie są oferowane w typowych perfumeriach i drogeriach. Ten typ produktu najłatwiej jest się zaopatrzyć w perfumeriach internetowych, które oferują najczęściej odpowiedniki perfum i znanych zapachów w czystej formie.

Pomimo tego, że ekstrakty są odpowiednikiem konkretnego zapachu i marki perfum, to będą one charakteryzować się największą intensywnością, gdyż taki olejek można przygotować w proporcji 50/50 z alkoholem. Właśnie alkohol, sam jego dodatek, jest niezbędny aby w pełni wydobyć wszystkie nuty zapachowe.

Czemu służy różny poziom zawartości olejków w „perfumach”?

Każdy z wyżej opisanych typów posiada swoje zastosowanie. Wody kolońskie i wody po goleniu posiadają najniższe stężenie alkoholu gdyż przede wszystkim aplikowane są na skórę podrażnioną goleniem zarostu lub innymi zabiegami kosmetycznymi. Już najniższe stężenie alkoholu potrafi wówczas wywołać efekt mocnego pieczenia. Wody te są stosowane w celu szybkie odświeżenia i najkrócej zachowują swój zapach.

Wody toaletowe stosowane są codziennie. Do pracy, na spotkania, dla własnego i dobrego samopoczucia.

Wody perfumowane oraz perfumy powinny być stosowane raczej na specjalne okazje. Z racji tego, że charakteryzują się największą intensywnością zapachu mogą przeszkadzać osobom w bliskim towarzystwie i współpracownikom.

Kategorie
Uroda