Jak powinna wyglądać dieta przyszłej mamy?

Podstawą diety powinny być węglowodany, które stanowią 50/60% dziennego zapotrzebowania na kcal. Ponieważ to główne źródło energii człowieka. Jednak należy zwrócić uwagę, aby były to węglowodany złożone, które znajdziemy w produktach zbożowych, warzywach oraz owocach. Ponadto są źródłem błonnika, co korzystnie wpływa na przeciwdziałaniu zaparciom. A także bogate w witaminy i składniki mineralne, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju płodu.

Zdecydowanie należy ograniczyć spożywanie cukrów prostych, czyli po prostu słodyczy. Ze względu na dużą zawartość tłuszczu oraz brak wartości odżywczych. Te najzdrowsze tłuszcze to NNKT, czyli kwasy tłuszczowe nienasycone. Biorą one udział w rozwoju mózgu i narządu wzroku płodu. Znajdziemy je między innymi w olejach, rybach oraz orzechach.

Podobne informacje można znaleźć na https://tabletkiporonne.net

Jakie witaminy są ważne w ciąży?

To bardzo ważne, aby kobieta w ciąży spożywała odpowiednią ilość witamin i składników mineralnych. Oczywiście nie musi się to wiązać z dużymi dawkami suplementów diety. Jeśli dieta jest odpowiednio zbilansowana i prawidłowa to jest ona jednocześnie źródłem wielu wartości odżywczych.

Jednak jest parę istotnych elementów, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Nie można dopuścić do niedoborów kwasu foliowego. Dla kobiet starających się o dziecko to podstawa i koniecznie należy go suplementować. Ponieważ chroni on przed wadami cewy nerwowej i innymi zaburzeniami wrodzonymi. Dziennie należy przyjmować 0,4 mg kwasu foliowego. Natomiast w przypadku zwiększonego ryzyka wystąpienia wad wrodzonych, dawka powinna wynosić 4mg na dobę. Kwas foliowy znajdziemy między innymi w warzywach liściastych, owocach cytrusowych czy mleku.

Równie ważna jest witamina D, zarówno dla dziecka oraz matki. Bierze udział przede wszystkim w rozwoju kośćca. Dlatego warto sięgać po takie produkty jak: mięso, jaja, mleko czy ryby. Natomiast od trzeciego trymestra wskazana jest dodatkowa suplementacja witaminą D.

Podobne informacje można zleźć na stronie w artykule https://stylikobieta.pl/dieta-w-ciazy-co-jesc-a-czego-unikac/ gdzie poruszane są podobne tematy dotyczące zdrowej diety stosowanej w czasie ciąży.

 

Kategorie
Zdrowie