Każdy młody ogrodnik chce jak najlepiej dla swoich upraw. Dlatego zaczyna sięgać po wiedzę specjalistyczną, prowadzi dyskusje na forach i kiedy myśli, że jest gotowy na rozpoczęcie upraw, zastanawia się, kiedy właściwie powinien siać poszczególne warzywa. I chociaż gatunków roślin jest masa, to nie trzeba uczyć się wszystkich dat wysiewu na pamięć – wystarczy zastosować się do kilka podstawowych zasad.
Table of Contents
Podział warzyw na siane do gruntu i z rozsady
Warzywa odporne na trudniejsze warunki panujące na przełomie marca i kwietnia – takie jak fasola, marchew czy rukola, można śmiało siać od razu bezpośrednio do gruntu. Niewielki chłód nie jest im straszny, więc poradzą sobie one na początku wiosny. Natomiast warzywa długo wegetujące lub po prostu wrażliwe na przymrozki – takie jak seler czy pomidor, należy uprawiać z rozsady. Nie są one odporne na wahania temperatur i wolą ustabilizowaną sytuację pogodową.
Terminy siewu warzyw
Warzywa z grupy „odpornych” można siać do gruntu już od połowy marca. Potrafią one wykiełkować przy temperaturze bliskiej zeru, a także przetrwają drobne przymrozki. Zasianie marchwi odpowiednio wcześnie pozwoli na otrzymanie młodych warzyw na wczesny zbiór pęczkowy.
Warzywa „delikatne” oraz lubiące ciepło (np. dynie i ogórki) można siać do ziemi na przełomie czerwca i lipca, kiedy średnia temperatura osiąga szczytowe wartości. Natomiast np. kapusta pekińska, która jest wrażliwa na przesadzanie, powinna wylądować w gruncie dopiero w lipcu. Warto pamiętać o tym, że zbyt wczesne umieszczenietek nasion w doniczkach lub skrzynkach może spowodować ich opóźniony rozwój, przez co wydanie plonów może nie tylko się przedłużyć, ale również znacznie ograniczyć.
Zasiane! I co dalej?
Kiedy wszystko zostało zasiane i powoli rośnie, zadaniem ogrodnika jest dopilnowanie, aby rośliny miały jak najlepsze warunki do rozwoju. Podstawową czynnością w pielęgnacji ogrodu jest nawożenie go. Istnieje tyle metod nawożenia, ilu jest ogrodników, jednak jeśli nie posiada się wieloletniego doświadczenia i rozbudowanej wiedzy specjalistycznej, to wygodniej i bezpieczniej jest sięgać po gotowe produkty.
Marka Florovit posiada kompleksowy wybór nawozów wszelkiego rodzaju, które z pewnością sprawdzą się w ogrodzie. Zalecana jest tak zwana rotacja nawozów, czyli po prostu ich częste zmienianie, aby rośliny miały dostęp do zróżnicowanego pokarmu, w tym bardzo ważnych dla ich rozwoju mikroelementów.
Warto zasięgnąć informacji, jakiego rodzaju nawozu potrzebują rośliny danego gatunku i o określonej porze roku. Znacząco ułatwi to dostosowanie użytkowania nawozów dokładnie do ich wymagań. Ważne jest też to, aby nie siać po sobie roślin z podobnymi wymaganiami dotyczącymi pokarmu. Może to doprowadzić do niepotrzebnego wyczerpywania się minerałów znajdujących się w glebie.