Jak zorganizować udaną imprezę urodzinową? 6 kroków do przyjęcia idealnego

Urodziny wypadają tylko raz do roku, więc warto wykorzystać tę okazję, aby spotkać się z najbliższymi. Niezależnie od tego, czy planujesz niewielkie przyjęcie dla kilku gości, czy dziką imprezę z tańcami do rana, musisz się odpowiednio przygotować. Podpowiadamy, jak zorganizować udane urodziny, aby o niczym nie zapomnieć!

1. Zaproś gości z odpowiednim wyprzedzeniem

W tym wyjątkowym dniu nie chodzi o prezenty, lecz towarzystwo najbliższych osób. Niestety, w dzisiejszych czasach wszyscy żyjemy w ciągłym biegu i czasem trudno nam wygospodarować czas na spotkanie z przyjaciółmi. Z tego powodu listę gości warto przygotować dużo wcześniej, aby poinformować ich o terminie przyjęcia z odpowiednim wyprzedzeniem. Unikniesz w ten sposób nerwowych przygotowań na ostatnią chwilę i ułatwisz wszystkim zaplanowanie czasu. Oprócz tego, będziesz mieć jeszcze możliwość przesunięcia terminu przyjęcia, jeśli okaże się, że nie odpowiada zbyt dużej liczbie gości. Zastanawiasz się, jaki dzień tygodnia wybrać na imprezę? Najlepsza będzie sobota – w wolny dzień nikogo nie goni czas, a długą posiadówkę można odespać w niedzielę.

2. Przygotuj menu i listę zakupów

Dobry plan to podstawa! Przygotowując listę potraw i zakupów z wyprzedzeniem, masz czas, aby uzupełnić ewentualne braki w zastawie i akcesoriach kuchennych. W końcu nikt z nas nie chce niezręcznej sytuacji, gdy brakuje szklanki lub talerza dla jednego z gości. Planując urodzinowe menu, pamiętaj, że musi być zróżnicowane i uwzględniać upodobania wszystkich gości (np. wegan i wegetarian). Na stole pięknie prezentują się podane na eleganckim półmisku przekąski typu finger food: koreczki, mini kanapki czy tortille. Jeśli przyjęcie ma trwać do późna, pomyśl o daniu głównym, najlepiej takim, które można przygotować wcześniej, a przed samym podaniem jedynie odgrzać. Oprócz tego, na stole powinna się znaleźć jedna lub dwie sałatki oraz coś na słodko. Nie zapomnij też o napojach. Nie wszyscy goście piją alkohol, więc poza efektownymi drinkami lub winem, przydadzą się soki, lemoniada, woda czy napoje gazowane.

3. Zacznij przyrządzać jedzenie z wystarczającym wyprzedzeniem

Pośpiech nie sprzyja gotowaniu, więc dobrze zaplanuj swój czas. Na zakupy wybierz się dzień wcześniej, aby uniknąć nerwowego biegania po sklepach na ostatnią chwilę. Przejrzyj też listę potraw i zastanów się, które z nich możesz przygotować z wyprzedzeniem (chociaż częściowo), aby zyskać więcej czasu w dniu przyjęcia. Mierz siły na zamiary! Jeśli widzisz, że nie wyrobisz się przed przyjazdem gości, zrezygnuj z któregoś dania lub poproś kogoś z bliskich o pomoc. W końcu nie chcesz spędzić całej imprezy sama w kuchni!

4. Zadbaj o dekoracje i nakrycie stołu

Poza jedzeniem, na atmosferę imprezy wpływa również wystrój. Ważne jest przede wszystkim nakrycie stołu, więc pomyśl o dopasowanych do koloru zastawy serwetkach, ozdobnych wykałaczkach czy kolorowych foremkach na muffinki. Ciekawym rozwiązaniem są szklanki w kształcie butelek czy żarówek, w których pięknie prezentuje się drinki i koktajle bezalkoholowe. Zadbaj też o odpowiednie oświetlenie – świeczniki lub lampiony tworzą dużo lepszy klimat do rozmów, niż ostre światło zwykłej lampy. Aby podkreślić wyjątkowość okazji, przystrój salon girlandami świetlnymi, serpentynami czy balonami. Możesz też zorganizować imprezę tematyczną, np. w stylu hawajskim, hipisowskim, hollywoodzkim czy kowbojskim, i poprosić gości o przebranie się.

5. Pomyśl o muzyce i zabawach dla gości

Muzyka to ważny element każdego przyjęcia, nawet jeśli stanowi jedynie tło dla rozmów. Wybierając kawałki, pamiętaj, że nie chcesz gości uśpić ani zagłuszyć wszystkie rozmowy hałasem. Jeśli organizujesz przyjęcie tematyczne lub taneczne, koniecznie przygotuj odpowiednią playlistę z wyprzedzeniem. Możesz też pomyśleć o grach imprezowych, które pomogą rozruszać towarzystwo. Kalambury czy zgadywanie imienia postaci z kartki na czole to sprawdzone propozycje, które zawsze wywołują lawinę śmiechu.

6. Nie zapomnij o pysznym torcie

Żadne przyjęcie urodzinowe nie obędzie się bez tortu i dmuchania świeczek. Internet jest pełny prostych, sprawdzonych przepisów, więc możesz go upiec sama lub zamówić w ulubionej cukierni. Do podania i wyeksponowania efektownego wypieku przyda Ci się patera oraz łopatka do ciasta. Jeśli nie posiadasz tych gadżetów w swojej kuchni, koniecznie uwzględnij je w swojej liście zakupów.

Wiesz już, jak zabrać się za planowanie przyjęcia, więc pora brać się do roboty. Jeśli szukasz zastawy stołowej, akcesoriów kuchennych czy elementów dekoracyjnych, koniecznie odwiedź home-sklep.pl. Więcej porad dotyczących przygotowywania przyjęć znajdziesz na blogu home-sklep.pl.

Zdjęcia: home-sklep.pl, unsplash.com

Kategorie
Dom i Rodzina