Jakie witaminy są istotne w ciąży?

Suplementacja dla kobiet planujących ciążę oraz w trakcie ciąży jest bardzo istotna. Wszelkie niedobory są niebezpieczne dla zdrowia samej przyszłej mamy, a także dziecka. Do najważniejszych zaliczamy kwas foliowy, witamine D, jod, żelazo i DHA.

Planowanie ciąży

Już na etapie planowania ciąży należy myśleć o zapobieganiu niedoborom oraz badaniach, aby ustalić jakie witaminy i minerały należy uzupełnić. To kluczowa sprawa, aby pokryć zapotrzebowanie na witaminy u matki – ma to wpływ na zdrowie kobity, przebieg ciąży i rozwój płodu.

Podstawą dla osób mających problem z płodnością jest utrzymanie prawidłowego poziomu witamin i mikroelementów w organizmie. Aby ciąża przebiegała prawidłowo, a zdrowie kobiety w najlepszym porządku wszystkie witaminy muszą być uzupełnione. A także zapobiega wszelkim wadom wrodzonym płodu i gwarantuje prawidłowy rozwój niemowlaka.

Niektóre witaminy należy kontynuować po zajściu w ciążę, a inne trzeba odstawić albo przyjmować jeszcze podczas karmienia piersią. Wszystko należy skonsultować z lekarzem, bo nadmiar witamin także może być szkodliwy.

Najważniejsze witaminy

Na pierwszym miejscu znajduje się witamina B9, czyli kwas foliowy. Niedobór tej witaminy może być przyczyną wad ośrodkowego układu nerwowego u płodu, wady serca czy dysfunkcja układu moczowego. Również dla przyszłej mamy niedobór kwasu foliowego jest niekorzystne i zagraża wystąpieniem niedokrwistości megablastycznej.

Witamina D ma wpływ na regulację poziomu wapnia i fosforu we krwi, zapobiega zmniejszaniu gęstości kości oraz wpływa na funkcje układu immunologicznego. Udowodniono także, że suplementacja witaminy D zmniejsza ryzyko bakteryjnego zakażenia pochwy.

Źródłem żelaza powinna być urozmaicona dieta, jednak w sytuacji niedoboru należy się posiłkować suplementami. Najbardziej znanym powikłaniem niedoboru jest anemia, a to w konsekwencji może prowadzić do niskiej masy urodzeniowej i wykształceniu wad urodzeniowych.

Artykuł powstał w oparciu o informacje za strony http://aborcja.cz

Kategorie
Zdrowie