Swoją rosnącą popularność szklane zabudowy balkonowe zawdzięczają przede wszystkim modzie na wykorzystanie szkła w nowoczesnych aranżacjach. Dzięki niemu pomieszczenia stają się lepiej doświetlone, przestronniejsze i bardziej energooszczędne. Zabudowa balkonowa ma swoje wady i zalety. W jakich przypadkach te drugie dominują nad tymi pierwszymi?
Table of Contents
Zabudowa balkonowa ze szkła – zalety i wady rozwiązania
Szklana zabudowa balkonowa to rozwiązanie nowoczesne i bardzo uniwersalne ze względu na swój design. Szkło dopasuje się bez trudu zarówno do bardzo nowoczesnego wieżowca, jak i do tradycyjnego domu jednorodzinnego. Dzięki zabudowom balkonowym zyskujemy ochronę przed wieloma niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak opady deszczu i śniegu, silny wiatr, kurz, zanieczyszczenia czy hałas. Możemy zatem korzystać z balkonu niezależnie od pory roku czy pory dnia.
Przeszklenia pozwalają zwiększyć metraż całego mieszkania, tworząc w nim strefę z przepięknym widokiem na okolicę. Zmniejszają także zapotrzebowanie na energię cieplną i elektryczną, gdyż dom może być przez nie optymalnie doświetlony i dogrzewany. Za wadę szklanych balustrad balkonowych można uznać konieczność ich częstego mycia. Jest to niezbędne, aby szyby prezentowały się estetycznie. Jednocześnie balustrada chroni jednak cały balkon, którego dzięki niej nie trzeba tak często odnawiać.
Szklane zabudowy balkonów – kiedy warto?
Na szklane zabudowy balkonów można zdecydować się niezależnie od tego, w jakim obiekcie mieszkamy. Zabudowy montowane są i w blokach, i w domach prywatnych. Poleca się je przede wszystkim osobom, których mieszkania zlokalizowane są w dużych, ruchliwych, hałaśliwych i zanieczyszczonych miastach. Dzięki szklanej zabudowie możemy bowiem skutecznie odciąć się od wszystkich tych czynników i zapewnić sobie ciszę, a także zmniejszyć częstotliwość konieczności czyszczenia i odnawiania balkonu.
Szklane zabudowy balkonów doceniają również rodzice małych dzieci. W tym przypadku zabudowa pełni przede wszystkim funkcję ochronną. Zapobiega upadkom z wysokości oraz wyrzucaniu przedmiotów za balustradę. Podobną funkcję będzie pełniła także dla właścicieli domowych zwierząt. Ze względu na fakt, że bezramowa zabudowa balkonu jest w pełni przejrzysta, przepuszcza światło i umożliwia naturalne nagrzewanie mieszkania doskonale sprawdzi się w mieszkaniach i domach nastawionych na ekologiczne i oszczędne rozwiązania.
Zabudowa balkonowa – co z montażem i pielęgnacją?
Montaż szklanej zabudowy balkonu nie jest trudny i nie wymaga przeprowadzania skomplikowanych robót budowlanych. W domu prywatnym zabudowy wykonuje się bez konieczności zgłaszania tego faktu w jakimkolwiek urzędzie. W przypadku bloku, konieczna jest natomiast zgoda zarządu wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Zabudowy balkonów ze szkła firmy Lumon – https://lumon.com/pl – pozbawione opraw i ram nie są szczególnie wymagające w konserwacji. Zwłaszcza, jeśli poszczególne szyby są w pełni otwierane, co ułatwia bezpieczne i wygodne umycie ich z każdej strony. Zabudowa skupia na sobie większość zabrudzeń sprawiając tym samym, że budynek rzadziej wymaga renowacji.