Adwokat podczas rozprawy rozwodowej – jakie są jego zadania?

Dla wielu osób, które decydują się na rozwód adwokat stanowi nieocenioną pomoc. Część z nich jednak rezygnuje z jego usług. Często wynika to z braku wiedzy o tym, w jaki sposób adwokat może nam pomóc. Sprawdźmy więc jakie są jego zadania podczas rozprawy rozwodowej. 

Przed rozprawą

Gdy podejmujemy decyzję o rozwodzie adwokat może pomóc nam już na etapie składania pozwu. Współpracując z nim nie tylko przygotujemy pozew o rozwód bez żadnego błędu, ale również zgromadzimy niezbędną dokumentację. Dobry adwokat pomoże nam również w zgromadzeniu dowodów, które niezbędne są np. w trakcie podziału majątku, spraw o opiekę nad dziećmi czy prawa rodzicielskie oraz o orzekaniu winnego rozpadu małżeństwa. Dobrze przygotowany pozew wraz z wszystkimi niezbędnymi dokumentami to szansa na szybsze przeprowadzenie rozprawy a na tym zależy przecież większości z nas. 

 

Korzystając z pomocy adwokata nie musimy również osobiście spotykać się z małżonkiem by ustalić sprawy dotyczące rozwodu i podziału majątku. Adwokat ma bowiem pełne prawo reprezentować nas również w kontaktach z drugą stroną sprawy.
Jest to bardzo ważne dla osób, które są bardzo skonfliktowane ze swoim małżonkiem lub obawiają się przemocy.. 

W trakcie postępowania rozwodowego

 

Podczas spraw sądowych rola adwokata również jest nieoceniona. Specjalista może zabierać głos, powoływać świadków a nawet odpowiadać na pytania sądu w naszym imieniu. Zadba również o to, by wszystkie niezbędne dokumenty były dostępne pod ręką, dzięki czemu w każdej chwili możemy odpowiedzieć na prośby sądu. Obecność adwokata pozwala również czuć się pewniej oraz zmniejszyć stres związany z koniecznością udziału w rozprawie sądowej. 

 

Podsumowując, jeśli decydujemy się na rozwód adwokat może okazać się nieocenionym wsparciem, dzięki któremu zarówno przygotowanie się do rozprawy, jak i sam proces sądowy nie będzie stresujący. Co więcej, doświadczony adwokat może pomóc nam osiągnąć to, na czym nam zależy np. w zakresie podziału majątku czy orzeczenia o winie. 

Kategorie
Dom i Rodzina