Planując ciążę lub chcąc jej uniknąć musimy doskonale zrozumieć działanie organizmu kobiety. Wszystko bowiem skupia się przede wszystkim na tym, by wiedzieć, kiedy wypadają dni płodne i jak kształtuje się cały cykl. Wbrew pozorom nie jest to wiedza zawsze spotykana u każdej z pań, a przy tym nigdy nie powinna być zarezerwowana tylko dla nich.
Table of Contents
Czym jest cykl miesiączkowy i jak długo trwa?
Cyklem miesiączkowym nazywamy okres pomiędzy pierwszym dniem krwawienia (tzw. miesiączki), a ostatnim dniem przed kolejnym krwawieniem miesiączkowym. Sam cykl dzieli się na trzy fazy. W pierwszej mamy do czynienia z przedowulacyjną niepłodnością. W drugiej, fazie właściwej, mamy do czynienia z fazą okołoowulacyjnej płodności, natomiast trzecia faza to tzw. faza poowulacyjnej niepłodności. Jak więc widać płodność kobiety przypada na niewielki czas trwania całego cyklu.
Główne wskaźniki płodności
Wśród głównych wyznaczników czy kobieta jest płodna, czy też nie należą przede wszystkim zmiany szyjki macicy oraz śluzu szyjkowego a także zmiany podstawowej temperatury ciała (tzw. PTC). Dodatkowymi aspektami są bóle okołoowulacyjne, plamienie, wrażliwe i napięte piersi czy zmiany skórne.
Analiza wskaźników
Badając temperaturę oraz jej odchyły, analizując lepkość i strukturę śluzu szyjkowego oraz położenie, konsystencję oraz rozwarcie szyjki macicy możemy ustalić dni płodne. Szyjka macicy jest wówczas zwykle wysoko, w pozycji otwartej i miękka oraz mokra. Śluz szyjkowy zaczyna być mętny i lepki, aby już w dniu owulacji być mokry i rozciągliwy. Temperatura faluje, a w dniu owulacji może być o kilka kresek niższa niż dnia następnego. Taki skok może oznaczać dni płodne.
Wyznaczanie dni płodnych nie jest rzeczą łatwą, jednak mając do dyspozycji kilka wskaźników jesteśmy w stanie samodzielnie, w domowym zaciszu znaleźć sposób na ich sprawdzenie. Warto także odwiedzić stronę Plodnosc.pl, by przekonać się jak dobrze kontrolować swoją płodność.