Dlaczego drewniane zabawki dla dzieci są takie ważne?

Zabawek dla dzieci na rynku jest zatrzęsienie. Atesty, polecenia, opinie mam – jak wybrać zabawki, które naprawę przysłużą się maluchowi w rozwoju jego potrzeb?

Nawet niewinna zabawa może edukować

Emisja dźwięków, reakcja na akcję, efekt potrząsania – to wszystko sprawia, że nasze maluchy uczą się związku przyczynowo-skutkowego. Nie ważne czy ma to miejsce w trakcie zabawy szczoteczką do zębów czy przy wykorzystaniu elementów takich jak drewniane zabawki dla dzieci. Zawsze zabawki, które malucha stymulują, są ważne i znaczące dla jego przyszłego rozwoju. Jak zatem je dobierać, by kształtować odpowiednio umiejętności? Najlepiej zadbać o prostotę i motywację.

Drewniane zabawki dla dzieci – ściąga od naszych prababek

O ile zawsze było tak, że dzieci najbardziej interesowały się przedmiotami codziennego użytku swoich opiekunów, to od dłuższego czasu w ramach dobrego wychowania maluszków sugeruje się korzystanie z pomocy takich jak drewniane zabawki dla dzieci. Powód jest oczywisty, drewniane zabawki uczą tego, co będzie konieczne w toku rozwoju maluszków. Uczą zachowań konsekwentnych i prostego sytemu działania. W ich przypadku nie trzeba znajomości nowoczesnych technologii, ważny jest spryt i zdolności manualne.

Drewniane zabawki znane były już w czasach, kiedy nie było instytucji przedszkoli, a wiedzę na temat tego, jak wychowywać i jakie zabawki podsuwać naszym dzieciom, czerpało się z opowiadań matek i babć. Wówczas maluchom poświęcało się indywidualnie mniej czasu niż dziś. Rodziny były duże, a matki, mimo iż zawodowo nie pracowały, miały pod opieką kilkoro, a czasem nawet kilkanaścioro maluchów. Zabawki musiały być więc nie tylko bezpieczne, ale i angażujące. Tak, by mama mogła spokojnie przewinąć najmłodszych, przebrać starszych, wyprać, ugotować i posprzątać. Oczywiście w takiej sytuacji świetnie sprawdzały się drewniane zabawki dla dzieci. Bywały przekazywane z pokolenia na pokolenie, musiały więc charakteryzować się niezwykłą trwałością i ewentualnie szybką możliwością ich naprawy. W nie tak odległych czasach wiele rzeczy dla dzieci i niemowląt wykonywanych było zresztą z drewna od kołysek i koni na biegunach po manualne zabawki w stylu sorterów i pajacyków z ruchomymi rękami i nogami.

Jakie drewniane zabawki dla dzieci?

Dziś produkcją zabawek drewnianych zajmują się nie tylko małe manufaktury – jak było to jeszcze kilkanaście lat temu. Teraz drewniane zabawki dostaniemy w wielkich sieciach, a nawet marketach spożywczych.

Jakie drewniane zabawki dla dzieci znajdziemy w sklepach:

  • klocki
  • samochody
  • sortery
  • zabawki edukacyjne – wszystko co można wyprodukować z drewna. Dlatego tak istotne jest sprawdzanie użyteczności zabawek dla dzieci w konkretnym wieku oraz nie kupowanie tego, co można za grosze dostać na azjatyckich serwisach. Zamawiając takie zabawki, nigdy nie mamy bowiem pewności czy aby na pewno są przystosowane do bezpiecznej zabawy naszych maluszków.

Kategorie
Dom i Rodzina