Jedna z popularniejszych przypadłości układu moczowego naszych zwierzaków to przewlekła niewydolność nerek. Przy zastosowaniu odpowiedniego leczenia oraz diety będziemy jeszcze długo cieszyć się z towarzystwa naszego pupila mimo że choroba jest nieuleczalna.
Nerki, podobnie jak u człowieka, to narząd o fasolowym kształcie umieszczone po obu stronach kręgosłupa. Składają się z wielu tysięcy nefronów i odpowiedzialne są za filtrowanie krwi. Nerki to narząd wewnętrzny, który usuwa zbędne produkty i utrzymuje odpowiednie stężenie płynów w organizmie psa. Odpowiadają także za produkowanie hormonów. Natomiast z wiekiem część nefronów ginie i nie zostaje na nowo odbudowana.
Przyczyny niewydolności nerek
Wykazano zależność pomiędzy występowaniem przewlekłej niewydolności nerek, a konkretnymi rasami. Chodzi tutaj o predyspozycje tych ras do innych chorób, które przyczyniają się do niewydolności nerek. Rasy, które są najbardziej narażone to: shih tzu, cocker spaniel, chow-chow, sznaucer miniaturowy, pudel, doberman, beagle, bull terrier i inne.
Inne czynniki wpływające na rozwój choroby to wiek, kiedy to liczba nefronów zmniejsza się i nie regeneruje – szczególnie pomiędzy 10-15 rokiem życia. A także należy wspomnieć o zatruciach, urazach oraz nowotworach.
Objawy niewydolności nerek
U każdego psa mogą wystąpić inne objawy, tj.:
- częstomocz
- krwiomocz
- wzmożone pragnienie
- apatia, słabość
- brak apetytu
- spadek masy ciała
- wymioty
- biegunka
- brak koordynacji ruchowej
- niemiły zapach z pyska
Przewlekła niewydolność nerek – leczenie
Leczenie niewydolności nerek w dużym skrócie polega na działaniach profilaktycznych oraz wspomagania funkcji narządów. Niestety nefrony tracone są bezpowrotnie i obecnie nie dysponujemy żadnymi możliwościami naprawczymi. Dlatego w początkowej fazie najważniejsze jest działanie, które uniemożliwi rozwój choroby. Pies musi być pod stałą obserwacją oraz na odpowiednio zbilansowanej diecie i przyjmować zapisane leki. Bardzo ważną role odgrywa odpowiednia dieta, która musi zawierać obniżoną ilość białka i fosforu.
Artykuł opracowano dzięki zaczerpnięciu informacji z http://duowet.net/.