Półkolonie, czyli jak spędzić wakacje z dzieckiem w mieście

Sposobów spędzenia wakacji jest tyle co gwiazd na niebie – choć pewnie mocno przesadzone, to stwierdzenie obrazuje, że w okresie letnim istnieje wiele pomysłów na organizację czasu wolnego. Swojego i dziecka. Co jednak, kiedy nasze pomysły musimy ograniczyć ze względu na konieczność pozostania w mieście?

Wakacje a.d. 2018 zbliżają się wielkimi krokami. Spora część latorośli jeszcze poprawia swoje szkolne oceny, jednak nagły skok temperatur jaki obserwowaliśmy w maju sprawił, że o wakacjach po prostu nie sposób nie myśleć. Dla dzieci są to trzy miesiące laby – czasu który mogą wykorzystać na rozwój i własne przyjemności. Choć spora część z nich nie wyjedzie na wakacje poza miasto, nie oznacza to, że nadarzy się okazja narzekania na nudę.

Pod kątem sportowym, w cały kraju będzie co robić – czerwiec to okres Mundialu w Rosji, także fani piłki nożnej, zarówno Ci młodsi jak i nieco starsi, będą mieli okazję wspólnego przeżywania piłkarskich rozgrywek. W domu, na mieście, czy na specjalnie do tego przygotowanych strefach kibica. Jeżeli nie piłka nożna, to może korty do tenisa, basen albo jazda konna? Wszystkie te dyscypliny dziecko może uprawiać samodzielnie bądź z udziałem rodzica. Międzypokoleniowa rywalizacja jest w tym wypadku więcej niż wskazana. Wiele placówek sportowych w czasie wakacji będzie oferować specjalne, promocyjne ceny – co może dodatkowo kusić.

Półkolonie i warsztaty dla dzieci obejmują oczywiście także inne zajęcia niż sportowe. Dzieci zainteresowane zdobywaniem nowych umiejętności mogą zainteresować się zajęciami z gotowania (latem również na świeżym powietrzu), zajęciami z karate bądź jujitsu, czy szeroko propagowanymi w domach kultury, zajęciami ze śpiewu i rysunku. Dzieci pragnące rozwinąć swoją spostrzegawczość, kreatywność, zdolności pracy w grupie, czy umiejętności konstrukcyjne, mogą udać się z rodzicami do pokoju zagadek, czyli popularnych Escape Roomów bądź zapisać się na warsztaty z wykorzystaniem klocków LEGO. Na tego typu zajęciach, animator poprzez przedstawienia jakiejś idei, zobrazowanie pewnego wydarzenia bądź conceptu, mobilizuje dzieci do znajdywania własnych rozwiązań danego zagadnienia. Na jakich zasadach działa samochód? Jak Polacy wygrali bitwę pod Grunwaldem? W ten sposób, poza dobrą zabawą dziecko zyskuje także możliwość rozwinięcia wcześniej wymienionych umiejętności i nabycia nowej wiedzy o świecie.

Niezależnie od tego jaki typ zajęć wybierzemy, czy będą to zajęcia całodniowo w formie półkolonii, czy pojedyncze warsztaty tematyczne – w okresie letnim na dzieci nie będą miały powodów do nudy. W zależności od możliwości czasowych, rodzice będą mogli na zajęcia pójść z dziećmi bądź puścić je na nie samemu.

Kategorie
Dom i Rodzina