Podejrzewasz, że jesteś w ciąży?

Każda kobieta, która jest aktywna seksualnie musi liczyć się z tym, że może dojść do zapłodnienia. Mimo faktu, że nowoczesna antykoncepcja jest coraz skuteczniejsza, wciąż nie daje stuprocentowej pewności.
Z tego powodu wiele pań panicznie obawia się ciąży. Nie każda z nas może pozwolić sobie na porzucenie pracy, marzeń czy pasji. Warto jednak mieć świadomość, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Przede wszystkim, warto upewnić się, że naprawdę jesteś w ciąży.

Objawy, które mogą cię zaniepokoić

Pierwszym i najbardziej widocznym objawem świadczącym, że doszło do zapłodnienia jest oczywiście brak miesiączki. Poza tym możesz odczuwać zmęczenie, nadmierną senność czy tkliwość piersi. Niektóre kobiety już od samego początku odczuwają także mdłości.

Wykonaj test ciążowy

Pierwszym krokiem, który powinnaś podjąć jest wykonanie testu ciążowego. Kupisz go za kilka złotych zarówno w aptekach jak i drogeriach. Pamiętaj o tym, że test należy wykonać rano, podczas pierwszej wizyty w toalecie.

Negatywny lub niejasny wynik? Idź na badania krwi!

Bywa, że test ciążowy daje wynik negatywny a mimo to w organizmie kobiety rozwija się ciąża. Dlatego też, jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność, że nie jesteś w ciąży zdecyduj się na wykonanie badania krwi a konkretniej badanie poziomu beta-HCG. To hormon, który towarzyszy zapłodnieniu i rozwijającej się ciąży. Badanie to warto wykonać również, jeśli wynik testu jest niejasny (np. druga kreska jest bardzo niewyraźna).

Nie wpadaj w panikę

Nawet jeśli wynik testu ciążowego lub badania krwi wykaże, że jesteś w ciąży a aktualnie nie planowałaś macierzyństwa – nie wpadaj w panikę. Warto po prostu poważnie rozważyć wszystkie za i przeciw oraz porozmawiać z partnerem. Tylko wtedy jesteś bowiem w stanie podjąć odpowiedzialną decyzję zgodnie z twoimi przekonaniami.

Podsumowując, w dzisiejszych czasach nie jesteś skazana na urodzenie dziecka. W sąsiednich krajach możesz otrzymać skuteczną pomoc. Na wczesnym etapie ciąży jest to nie tylko legalne, ale również całkowicie bezpieczne. Każdego roku przekonuje się o tym wiele kobiet w trudnej sytuacji.
Artykuł opracowano przy zaciągnięciu informacji z
http://aborcja.cz.

Kategorie
Zdrowie