Nadchodzą wakacje – przygotuj się do dalekich podróży

Okazuje się, że tylko połowa Polaków wyjeżdża na wakacje.

Najczęściej są to mieszkańcy dużych miast. I chociaż przeważnie udajemy się na wypoczynek w różne zakątki Polski, to coraz większa grupa naszych rodaków decyduje się na wycieczki zagraniczne. Najczęściej udajemy się do Hiszpanii, Chorwacji oraz Grecji. Nie brakuje także amatorów dalekich, egzotycznych podróży. Ci, którzy na wakacyjny wyjazd są w stanie przeznaczyć ponad 5 000 złotych to blisko 5% wszystkich wyjeżdżających. Jeśli i Ty planujesz wypoczynek w odległym zakątku świata, dobrze się do takiej podróży przygotuj. Zrób wszystko, by były to wakacje Twoich marzeń, a nie największy koszmar.

Po pierwsze: Bezpieczeństwo

Wyjeżdżaj do krajów, w których sytuacja zbrojna jest stabilna. Do takich, które nie są zagrożone atakami terrorystycznymi. Przed samym wyjazdem sprawdzaj tzw. alerty bezpieczeństwa. Może okazać się, że dotąd bezpieczne miasteczko zamieniło się w kilka chwil w centrum ataków, które mogą zarażać Twojemu życiu.

W odległe zakątki, które nie są Ci dobrze znane, podróżuj albo z osobami, które już w tym miejscu były lub z biurem podróży. Rezydent będzie czuwał nad planem Twojego wypoczynku. Odradza się, by w nieznane rejony świata turyści wyjeżdżali bez podstawowego przygotowania i samodzielnie.

Sprawdź, czy w kraju, do którego zamierzasz jechać, nie panuje epidemia groźnych chorób zakaźnych, takich jak dur brzuszny. Szczepionka wykonana odpowiednio wcześnie pozwoli Ci zachować pełne zdrowie przez cały pobyt. Zapoznaj się więc z wyznacznikami medycyny podróży. Dur brzuszny jest oczywiście tylko jednym z przykładów, natomiast warto zaznaczyć, że akurat ta choroba tzw. brudnych rąk występuje najczęściej. Ryzyko zachorowania jest większe przede wszystkim w krajach afrykańskich, w Azji Południowej i Wschodniej oraz Ameryce Środkowej i Południowej.

Po drugie: komunikacja

Wyjazdy zagraniczne wiążą się nie tylko z inną kulturą ludzi mieszkających w odległym zakątku, ale przede wszystkim innym językiem, którym można się z nimi komunikować. I chociaż niby można porozumieć się „na migi”, to dobrze znać chociaż podstawy języka angielskiego. Nikt nie każde znać języka obowiązującego w danym kraju, ale też dobrze jest umieć choćby podstawowe zwroty. Jest to zawsze mile widziane przez „tamtejszych”. Angielski jest zaś językiem uniwersalnym, którym można posługiwać się niemal na całym świecie.

Po trzecie: Dobry plan działania

Dalekie podróże wymagają dobrze przygotowanego planu. Nie chodzi jedynie o harmonogram zwiedzania poszczególnych atrakcji. Priorytetem jest też ekwipunek, który należy ze sobą zabrać. Jeśli wybieramy się do najlepszego hotelu, a wakacje będziemy spędzać nad basenem, potrzebny nam będzie jedynie kostium kąpielowy i środki czystości. Jeśli zaś planujemy wyprawy w nieznane albo poznanie lokalnego życia, wtedy musimy zabrać gadżety, które pozwolą nam przetrwać. Wszystko zależy od kierunku, jaki obieramy w celu spędzenia wypoczynku i jego rodzaju. Brak jakiegokolwiek przygotowania sprawi jednak, że wymarzone wakacje nie będą niestety jak z bajki.

Artykuł przygotowany w oparciu o stronę internetową centrum medycznego Krajmed.

Kategorie
Dom i RodzinaPozostałe