Kupno gruntów co powinieneś wiedzieć

Wielu osobom marzy się przyjemny skrawek ziemi, najlepiej w zacisznym miejscu, z dala od zgiełku miasta i problemów, Taki mały zielony raj. Niestety, zanim znajdziemy działkę idealną, bardzo często mija wiele czasu. Aktualnie ofert na rynku jest bardzo dużo, ale i ceny są dość duże. Ważne, by pamiętać przy zakupie działki, na jakie cele jej potrzebujemy. Jest kilka rodzajów działek gruntowych (budowlana, rolna, inwestycyjna, siedliskowa, rekreacyjna i leśna). Ceny działek będą się znacznie różnić w zależności od ich rodzaju. Na działce budowlanej będziemy mogli z łatwością uzyskać pozwolenie na budowę domu. Działkę rolną może kupić jedynie rolnik i to i tak nie każdy. Na działce leśnej mogą powstać jedynie budynki służące gospodarce leśnej a na inwestycyjnych i siedliskowych taka które, jak sama nazwa wskazuje, będą służyć innym. Dlatego bardzo ważne jest właśnie określenie na samym początku, jakiej działki szukamy.

Sporządzenie umowy 

Przed samym zakupem działki gruntowej należy sporządzić umowę przedwstępną, która gwarantuje nam zakup konkretnego gruntu za konkretną cenę. Zakup gruntu znacznie różni się od zakupu samochodu czy lodówki, ponieważ samo sporządzenie właściwej umowy oddaje się w ręce notariusza. Z umową od notariusza najlepiej jest pójść do prawnika. Poprawnie sporządzona umowa powinna zawierać liczne paragrafy i szczegółowe dane sprzedającego, kupującego oraz samej działki. Bardzo ważny jest też podpunkt o stanie prawnych gruntu, czyli czy dany grunt nie jest zajęty przez komornika lub, czy nie jest toczone postępowanie sądowe.

Porada prawna przy zakupie gruntu

Kancelaria adwokacka Katowice to miejsce, gdzie będziemy mogli spytać o wszystkie niejasności i rzeczy niezrozumiałe przez nas samych. On sprawdzi, czy aby na pewno dana umowa jest poprawna i czy nie ma żadnych „drobnych druczków”, które później maga sprawić nam problem. Najczęściej właśnie przez nieznajomość prawa dajemy się naciągnąć oszustom sprzedającym grunty, a według polskiego prawa nieznajomość przepisów nie zwalnia nas z odpowiedzialności. Dlatego właśnie najlepiej jest udać się do osoby, która zna się na prawie, czyli do prawnika. 

 

Kategorie
Poradniki