Jak wybrać pierwszy fotelik samochodowy?

Każdy kto przygotowuje się do narodzin pierwszego dziecka jest nieco przerażony ilością niezbędnych rzeczy, które trzeba zakupić. Wśród elektronicznych niań i mat do kontroli oddechu, a także niezbędnych solidnych wózków z gondolą, jest także fotelik samochodowy dla dziecka i powinno się go wybierać z takim samym zaangażowaniem, gdyż od tego wyboru zależy zapewnienie noworodkowi odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, czyli największej, jak to możliwe, ochrony zdrowia i życia. Zatem warto zastanowić się na co zwrócić uwagę wybierając pierwszy fotelik samochodowy.

Wybór kategorii fotelika – 0-13, 0-18, a może 0-25?

Foteliki samochodowe zaklasyfikowane są do kilku grup. W przypadku pierwszego fotelika dla dziecka mamy do wyboru 3, a zasadniczo 2 grupy. Na samym początku trzeba raczej odrzucić grupę 0-25 kg, chyba, że dziecka nie mamy zamiar wozić w samochodzie do momentu kiedy zacznie siedzieć, co jest raczej mało prawdopodobne, bądź znajdziemy producenta, który gwarantuje, co potwierdzają testy, że noworodek będzie w takim foteliku bezpieczny. Jednak sama kilkustopniowa regulacja siedziska do pozycji niemal leżącej nie wystarczy, gdyż może się okazać że fotelik samochodowy dla dziecka jest zbyt duży, a producent nie zapewnił odpowiedniej wkładki umożliwiającej wygodne ułożenie w nim małego dziecka. Lepszym wyborem może być fotelik 0-18 kg, gdzie znajdziemy modele regulowane i ze specjalną poduszką. To wybór dla tych, którzy chcą aby fotelik posłużył im jak najdłużej. Jednak największą pewność, że fotelik samochodowy będzie idealny dla noworodka mamy wybierając model z kategorii 0-13 kg. Oczywiście trzeba się liczyć, że kiedy dziecko będzie miało około roku (lub nieco więcej), w zależności od tempa rozwoju, będzie trzeba zakupić fotelik z kategorii 9-18 kg lub 9-25 kg.

Fotelik montowany za pomocą pasów bezpieczeństwa czy systemu ISOFIX?

Wiele osób decyduje się na wybór fotelika samochodowego z bazą ISOFIX. Posiada ona sygnalizację, która daje pewność, że fotelik został właściwie wpięty. Ze względu na to, że system wpinania działa dosyć płynnie można to zrobić bardzo szybko, co jest kolejną zaletą. Oczywiście, jeśli chodzi o same testy bezpieczeństwa to foteliki prawidłowo zapinane za pomocą samochodowych pasów bezpieczeństwa wcale nie wypadają gorzej. Dlatego wybór jest raczej głównie kwestią wygody. Oczywiście, aby móc wybrać taki fotelik trzeba posiadać w swoim samochodzie wbudowany uchwyt, dlatego przed wybraniem się na zakupy trzeba to sprawdzić.

Fotelik samochodowy trzeba przymierzyć do kanapy w samochodzie

Kupując pierwszy fotelik samochodowy dla dziecka, jak i każdy następny, zawsze trzeba przymierzyć go do swojego samochodu przed zakupem. Baza powinna idealnie przylegać do siedzenia. To samo tyczy się montowania fotelika samochodowego bez bazy ISOFIX. Fotelik dla noworodka koniecznie musi być ustawiony w taki sposób by pomiędzy siedzeniem, a pionem znajdował się kąt 30-45 stopni. Zatem należy sprawdzić czy wybrany fotelik posiada odpowiednią regulację, gdyż niektóre foteliki przystosowane są do dzieci, które potrafią już siedzieć. W przypadku montowania przy pomocy pasów bezpieczeństwa, trzeba sprawdzić czy pas jest wystarczająco długi, aby prawidłowo zamontować fotelik. Nie może się on ruszać w żadną stronę. Powinien po przypięciu pasem być nieruchomy. Na te kwestie trzeba zwrócić baczną uwagę. Należy pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa foteliki samochodowe dla noworodków najlepiej montować tyłem do kierunku jazdy.

Wyniki crash testów – sprawdź je przed zakupem

Bardzo istotne przy wyborze każdego fotelika są wyniki crash testów. Foteliki samochodowe otrzymują w nich oceny wytrzymałości i ochrony przy uderzeniu bocznym, czołowym, z tyłu, a także dachowaniu. Bezpieczne foteliki samochodowe renomowanych producentów mają w testach ADAC lub OEAMTC oceny nie niższe niż 4 w 5 stopniowej skali. Jeśli chodzi o uderzenia boczne to najlepsze modele fotelików samochodowych posiadają specjalne zabezpieczenia i z pewnością warto je wybierać.

Wybierając pierwszy fotelik samochodowy dla dziecka warto zwrócić uwagę również na możliwość prania tapicerki. Taki szczegół w przypadku pierwszego fotelika jest bardzo ważny.

Kategorie
Dom i Rodzina