Zegarki japońskie – na czym polega ich fenomen?

Wzmianki o Japonii mogą budzić wiele skojarzeń – od różowych kwiatów wiśni po charakterystyczne neony, znane nam ze zdjęć zrobionych w Tokio. Ta odległa kraina w oczach wielu z nas stanowi także jedno ze światowych centrów rozwoju technologicznego, który z każdym dniem coraz bardziej wpływa na życie ludzi ze wszystkich krajów świata. Patrząc na zegarki japońskie, trudno się dziwić takiemu przeświadczeniu. 

W tych małych, niepozornych urządzeniach, które każdy może mieć przy sobie niezależnie od okoliczności, japońscy twórcy zamknęli niezliczoną ilość przydatnych gadżetów. Co więcej, zrobili to w tak zręczny sposób, że te charakterystyczne czasomierze nie straciły niczego ze swojego ponadczasowego szyku. Trudno więc się dziwić, że zegarki japońskie pochodzące z tak odległych stron odniosły ogromny, międzynarodowy sukces. Jakie były jednak składniki tego wielkiego zwycięstwa? 

Zegarki Casio i początek miniaturowej rewolucji

Mało kto pamięta jeszcze czasy, kiedy zegarki opierały się tylko i wyłącznie na parze wskazówek pozbawionej jakichkolwiek pomocnych gadżetów. Wszystkie dodatkowe akcesoria znalazły się na tarczy tego urządzenia dopiero w połowie XX wieku, kiedy na rynek wkroczyły zegarki Casio. To właśnie ich twórca jako pierwszy dodał do ich podstawowej funkcjonalności kolejne, takie jak automatyczny kalendarz czy… kalkulator. Na tym ta przygoda z przydatnymi funkcjami się nie skończyła. Współczesne zegarki Casio mogą być wyposażone także w głębokościomierz czy ekran dotykowy. 

Tak ogromna rewolucja nie oznacza jednak, że te zegarki japońskie na dobre zerwały z zegarmistrzowskimi tradycjami. Od swoich poprzedników zegarki Casio czerpią bowiem to, co najlepsze – wysoką jakość wykonania, odporność na wstrząsy czy starannie dobrane materiały. Takie połączenie sprawia, że te czasomierze są doskonałymi towarzyszami w pracy czy w podróży – i to przez całe lata! 

Zegarki Seiko – od małego zakładu do ogromnej marki

Historia tych znanych na całym świecie czasomierzy doskonale wpisuje się we wszystkie schematy dążenia do wielkości. Dzisiaj słynne zegarki Seiko zaczynały bowiem swoją przygodę w niewielkim zakładzie, który specjalizował się w naprawach wszelakich czasomierzy. Mimo skromnych początków marka ta od samego początku celowała w produkty najwyższej jakości – w końcu słowo “seiko” po japońsku znaczy “wspaniały”.

Wspaniałości w tych czasomierzach natomiast nie brakuje – i jest na to wiele dowodów. Zegarki Seiko już dawno przestały być fenomenem tylko w Japonii. Od czasu ich powstania docenili je nawet szwajcarscy znawcy tego fachu, którzy uhonorowali te japońskie zegarki nagrodą Grand Prix de la Ville de Geneve, czyli jedną z najcenniejszych dla twórców czasomierzy nagród. Od tego czasu te niewielkie gadżety niemal nie schodzą z afiszy – i trudno się temu dziwić. 

Zegarki japońskie – gdzie je kupić? 

 

Historia miniaturowych dzieł zegarmistrzowskich z pewnością robi wrażenie – podobnie jak zegarki japońskie, które podbiły serca nie tylko ekspertów z branży, ale przede wszystkim klientów. Ci od dziesiątek lat niezmiennie wybierają czasomierze z tak dalekiego kraju i cieszą się nimi przez lata. Na szczęście jeśli chcesz kupić zegarki Seiko lub zegarki Casio nie musisz jechać aż do Japonii. Nie musisz nawet wychodzić z domu – te i wiele więcej czasomierzy znajdziesz na stronie internetowej LuxTime.pl

Kategorie
Pozostałe