Wypowiedzenie umowy o pracę – co możesz zrobić, jeśli jest niesłuszne?

Dla większości z nas praca jest nie tylko źródłem utrzymania, ale również zajęciem, które daje niemałą satysfakcję. Nic więc dziwnego, że utrata zatrudnienia zaliczana jest do jednych z najbardziej stresujących sytuacji w naszym życiu. Zwłaszcza w przypadku gdy wypowiedzenie umowy o pracę występuje z niesłusznych według nas powodów.
Na szczęście nikt z nas nie jest pozostawiony sam sobie. Polskie prawo pracy skutecznie nas chroni. Przekonajmy się kiedy możemy liczyć na pomoc.

Brak wskazania przyczyny wypowiedzenia umowy

Czasem zdarza się tak, że pracodawca wypowiada ci umowę o pracę bez podania żadnej przyczyny. To jego błąd, który działa na twoją korzyść. Rozprawy dotyczące przywrócenia takiego pracownika do pracy lub też wypłaty odszkodowania w znaczącej większości wygrywane są przez nieuczciwie potraktowanego pracownika.

Fałszywa przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę

Pracodawcy dobrze o tym wiedzą, dlatego też czasem zdarza się tak, że podają fałszywą przyczynę zwolnienia pracownika. W takiej sytuacji również nie jesteśmy jednak bezradni. Korzystając z pomocy prawnika warto przygotować pozew, w którym dokładnie opiszemy naszą sytuację, przebieg zatrudnienia oraz dołączymy dowody, które potwierdzą, że przyczyna wypowiedzenia jest fikcyjna. Możliwe, że konieczne będzie również przesłuchanie świadków, którzy potwierdzą twoją wersję. Niemniej szanse na wygraną są również dość spore.

O co możesz się ubiegać?

Decydując się na pozwanie pracodawcy do sądu możesz ubiegać się o przywrócenie na poprzednie stanowisko pracy lub też odszkodowanie za niesłuszne zwolnienie z pracy. Co wybrać? Wszystko zależy od twojej indywidualnej sytuacji. Jeśli do emerytury nie pozostało ci zbyt wiele czasu lepiej spróbować wrócić na wykonywane stanowisko. Jeśli jednak przed tobą jeszcze wiele lat pracy warto zastanowić się czy chcemy pracować w miejscu, w którym zostaliśmy nieuczciwie potraktowani. Co równie ważne, prawo pracy stanowi, że koszty rozprawy o przywrócenie umowy o pracę są niestety wyższe.

Artykuł przygotowany w konsultacji z https://adwokat-wroclaw.biz.pl/.

Kategorie
Poradniki