Poznaj przyczyny zespołu przewlekłego zmęczenia

Zespół przewlekłego zmęczenia inaczej określany zespołem albo syndromem chronicznego zmęczenia to taki problem, który zalicza się do chorób cywilizacyjnych. Co ciekawe będzie dotyczył obecnie coraz większej grupy ludzi, w szczególności odnosi się zaś do problemów jakie maja młode kobiety, które znajdują się w okresie produkcyjnym. Trudno więc mówić o tym, że będzie to kryzys wieku średniego albo tez będzie to ogólne zmęczenie zżyciem. Odejście od postrzegania kobiety jako gospodyni domowej sprawia, że aktywność zawodowa kobiet jest coraz większa. Tym samym rozpoczyna się pogoń za rozwijaniem własnej kariery, na które nakłada się potrzeba bycia dobrą żoną, matką i panią domu. Jednak okazuje się, że łącznie tych różnych sfer życia okazuje się być bardzo trudne.

Coraz częściej mamy do czynienia z kobietami, które tak naprawdę stają się pracoholiczkami, które całkowicie będą się poświęcać zawodowym obowiązkom. Szybki tryb życia przyczynia się do tego, że zaniedbują swoje zdrowie. Zmęczenie tłumaczy się stresująca praca albo jej nadmiarem bądź tez wypaleniem zawodowym. Rzadko jednak mówi się o przewlekłym zmęczeniu. Bagatelizowanie i niedociekanie przyczyn takiego stanu może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, które rzutować mogą na dalsze życie i sprawią, że taka kobieta już nie jest zdolna do pracy, ale także nie będzie zdolna do zajmowania się rodziną.

Objawy ZPZ

Zespół przewlekłego zmęczenia nie jest tylko zwyczajnym zmęczeniem. To rodzaj zmęczenia, którego nie będzie można zlikwidować wyłącznie przez popołudniową drzemkę czy weekendowy dłuższy sen. Zwykle takie zmęczenie trwać będzie przez około pół roku i może dotknąć praktycznie każdego niezależnie od tego jakie choroby ma za sobą. Oznaki sa tak różnorodne, że pomylić możemy je z przeziębieniem, zapaleniem zatok.

Podstawowym objawem będzie tutaj wyczerpanie organizmu, brak sil, potrzeba snu, która może być silniejsza od nas. U wielu osób z tym problemem pojawiają się zaburzenia snu oraz problemy z zasypianiem, co może być sprzeczne z wcześniejszym założeniem, że będzie tutaj chodziło o zmęczenie. Przewlekłe wyczerpanie organizmu będzie doprowadzało do zróżnicowanych zaburzeń, które mogą powodować bóle głowy, bóle pleców, mięśni, stawów, bolę w klatce piersiowej. Ogólnie można to określić jako nerwobóle, które będą miały charakter przewlekły, będą się ponownie pojawiać. W tej sytuacji, jeśli takie bóle się pojawiają można będzie je potraktować właśnie jako symptom, że danej osoby dotyczyć właśnie problem związany z Zespołem Przewlekłego Zmęczenia.

Kategorie
Zdrowie