Pieluszki jednorazowe, czy wielorazowe – co wybrać?

Pierwsza bawełniana pieluszka wielorazowego użytku została wyprodukowana w 1887 roku i przez ponad 60 lat nie miała na rynku żadnej konkurencji, aż do przełomowego wydarzenia, jakim było pojawienie się pieluchy jednorazowej. Od tego czasu tradycyjna materiałowa pielucha toczyła z góry przegraną bitwę przeciwko swojemu wygodniejszemu (i intensywnie reklamowanemu) odpowiednikowi. Do niedawna, młodzi rodzice nie wyobrażali sobie powrotu do uciążliwości związanych z praniem wielorazowych pieluch. W ostatnim czasie, trend ten zaczął się jednak odwracać. Dlaczego? Na to pytanie postaramy się wyczerpująco odpowiedzieć.

Zdrowie i komfort

W kontekście zdrowia i komfortu dziecka, nie ma wielkiej różnicy pomiędzy pieluchami wielokrotnego użytku a pieluszkami jednorazowymi (o ile zmieniamy pieluchę dziecka zawsze wtedy, gdy jest pełna). Zbyt rzadkie zmienianie pieluch (czy to jedno-, czy wielorazowych) zwiększa ryzyko powstawania wysypki i odparzeń. Jednorazowe pieluszki zapewniają większe uczucie suchości, ale zawarte w nich substancje nawilżające oraz pochłaniające wilgoć mogą drażnić wrażliwą skórę dziecka. 

Wygoda

Nowoczesne pieluszki wielorazowe mają niewiele wspólnego z tymi, których w przeszłości używały nasze mamy i babcie. Obecnie, pieluchy wyposażone są w praktyczne rzepy lub zatrzaski, dzięki którym zmiana pieluszki jest równie szybka i bezproblemowa, jak w przypadku produktów jednorazowych. Materiałowe pieluszki są dobrze dopasowane do kształtu ciała dziecka, posiadają odpinane wkłady wewnętrzne oraz wodoodporne zabezpieczenia zapobiegające wyciekom. Są one więc równie wygodne i bezpieczne jak pieluszki jednorazowe. Należy jednak pamiętać, że pieluszki wielorazowe nie są tak chłonne, więc należy je zmieniać nieco częściej.

Cena

Koszt pieluch wielorazowych jest znacznie niższy niż popularnych pampersów (nawet po doliczeniu wody, energii oraz środków piorących). Przyjmuje się, że na cały okres pieluchowania wystarczy pakiet 15 pieluszek i 20 wkładów chłonnych. Koszt jednej pieluchy wielorazowej waha się od ok. 25 zł do ok. 60 zł. Cena jednego wkładu to ok. 10 zł. Ogólny koszt pieluchowania z wykorzystaniem produktów wielorazowych może więc być nawet kilkakrotnie niższy niż w przypadku pieluszek jednorazowych. Pieluchy wielorazowe można też z powodzeniem wykorzystać przy kolejnym dziecku, co sprawia, że oszczędność jest potencjalnie jeszcze większa. 

Wpływ na środowisko

Wielu rodziców nie ma wątpliwości, że pieluchy wielorazowe są znacznie bardziej ekologiczne niż produkty jednorazowe. Jednakże różnica między nimi nie jest aż tak spektakularna, jak wskazywałaby intuicja. Jak się okazuje, pieluchy jedno- i wielorazowe mają podobny wpływ na globalne ocieplenie. Wytwarzanie jednorazowych pieluszek ma większy ślad węglowy, ale energia elektryczna używana do prania pieluszek wielokrotnego użytku zmniejsza tę różnicę. Jednorazowe produkty mają większy wpływ na zubożenie warstwy ozonowej w wyniku długotrwałego rozkładania się na wysypiskach śmieci. Jednakże pieluchy z materiałów tekstylnych również generują toksyczne odpady, które mogą mieć wpływ na zdrowie ludzi (ze względu na elektryczność, detergenty i środki zmiękczające stosowane do ich prania).

Mimo wszystko, wydaje się jednak, że to właśnie pieluchy wielorazowe oferują więcej możliwości zmniejszenia ogólnego wpływu na środowisko – chociażby poprzez użytkowanie wydajniejszych pralek, przyjaznych dla środowiska środków czyszczących czy odnawialnych źródeł energii. W tym kontekście, dobrym rozwiązaniem jest także stosowanie biodegradowalnych wkładek, które zatrzymują zabrudzenia stałe i umożliwiają szybkie ich usunięcie w toalecie.

Kategorie
Dom i Rodzina