O czym pamiętać organizując imprezę rodzinną?

Wszelkiego rodzaju imprezy rodzinne to doskonała okazja, aby spędzić czas z bliskimi, pogłębić relacje i uczcić ważną rocznicę. Z drugiej strony organizacja tego typu przedsięwzięcia może być nieco stresująca i przede wszystkim czasochłonna. Aby przygotowania nie stały się dla nas prawdziwym utrapieniem, warto zawczasu obmyślić cały plan i zaangażować w niego wszystkich domowników. O czym należy pamiętać i jak zorganizować udaną imprezę rodzinną?

1. Wybór miejsca

Organizacja imprez rodzinnych w zaciszu własnego domu lub mieszkania powoli odchodzi do lamusa. Wynika to m.in. z konieczności poświęcenia sporej ilości czasu na przygotowania przed imprezą i drugie tyle na sprzątanie po jej zakończeniu. Coraz więcej osób woli zorganizować przyjęcie w hotelu, restauracji czy domu gościnnym, gdyż jest to po prostu znacznie prostsze i bardziej wygodne. Sala na imprezy rodzinne powinna być dopasowana do liczby gości. W przeciwnym wypadku może panować zbyt duży ścisk, tym samym powodując dyskomfort zaproszonych osób. Z drugiej strony za duża przestrzeń sprawia, iż goście zaczynają się rozchodzić, a powierzchnia zdaje się świecić pustkami. Chcąc rozwiązać ten problem, najlepszym wyjściem będzie rozmowa z osobą zarządzającą obiektem i wspólne określenie sposobu zaaranżowania sali, aby z jednej strony pomieścić wszystkie osoby, z drugiej zaś pozostawić odpowiednią przestrzeń.

2. Określenie menu

O ile impreza rodzinna ma charakter kameralny, dobór menu nie powinien sprawiać większych problemów, gdyż łatwiej będzie nam określić preferencje jedzeniowe gości i ewentualne wykluczenia z diety. Jeśli jednak szykujemy się na sporej wielkości przyjęcie, najlepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na bardziej urozmaicony bufet. W ofercie hoteli i innych obiektów znajduje się nie tylko sala na imprezy rodzinne, ale również rozbudowane menu, które można dopasować do swoich preferencji. Jeśli chcemy mieć pewność, iż goście będą zadowoleni z serwowanych posiłków, podczas ich zapraszania, warto zapytać o ewentualne nietolerancje pokarmowe czy alergeny.

3. Atrakcje dla dzieci

Organizując przyjęcie rodzinne nie można zapomnieć o dzieciach, w przeciwnym wypadku nudzące się maluchy mogą skutecznie przyspieszyć koniec imprezy. Należy pamiętać, iż najmłodszych z pewnością nie ucieszy perspektywa spędzenia kilku godzin przy stole. Aby przyjęcie było ciekawe także dla nich, warto zadbać o odpowiednie rozrywki. W tym przypadku z pewnością sprawdzi się kącik z zabawkami. Innym pomysłem jest wynajęcie animatora, który również może ciekawie spędzić czas z dziećmi, a dodatkowo odciąży ich rodziców. Wiele obiektów ma w swojej ofercie atrakcje dla maluchów, dlatego warto poruszyć tę kwestię podczas rozmów na temat sali.

4. Z muzyką czy bez?

Doskonałą rozrywką, która urozmaici każde spotkanie rodzinne są tańce. Warto zastanowić się nad tego typu atrakcją, jeśli chcemy aby przyjęcie potrwało dłużej. Ciągnące się imprezy podczas których zaproszeni goście skupiają się tylko na rozmowach i jedzeniu mogą być nużące, zaś przerywniki w postaci wspólnej zabawy z pewnością ożywią towarzystwo. Kwestią nad którą pozostaje się zastanowić jest rodzaj muzyki. Jeśli na imprezie spotykają się przedstawiciele wielu pokoleń, warto dopasować utwory do każdej z grup wiekowych. Dzięki temu wszyscy będą mieli okazję zatańczyć do ulubionych kawałków.

Rodzinne przyjęcia to doskonała okazja, aby spotkać dawno niewidzianych bliskich, a także poznać ze sobą młodsze i starsze pokolenia. Decydując się na organizację tego typu przedsięwzięcia, warto oddelegować jak największą liczbę zadań, aby nie czuć się przytłoczonym przygotowaniami. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się skorzystanie z usług obiektu, w ofercie którego znajduje się nie tylko sala na imprezy rodzinne i rozbudowane menu, ale również atrakcje dla dzieci i dorosłych.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości Hotelu Astra z Poznania.

Kategorie
Poradniki