Jeśli lubisz wiedzieć jaka jest pogoda na dworze i jak się odpowiednio ubrać powinieneś zamontować zewnętrzny termometr zaokienny. Obecnie na rynku znajdziesz bogaty wybór różnych typów i modeli. Czym się one różnią i który będzie najlepszy do Twojego domu?
Wyglądasz rano przez okno i zastanawiasz się jaka panuje tam temperatura? Nie zawsze jest to oczywiste, szczególnie wiosną i jesienią nawet przy ładnym słońcu może być chłodno. Dlatego jeśli jesteś osobą wrażliwą na temperatury lub masz małe dziecko warto mieć w domu termometr zewnętrzny, dzięki któremu zawsze będziesz wiedzieć jaka jest pogoda.
Termometry zewnętrzne dzielą się na dwie grupy cieczowe i elektroniczne czym się od siebie różnią i jakie mają wady i zalety?
Table of Contents
Termometry cieczowe
Najczęściej spotykane od wielu lat w oknach naszych domów i mieszkań. W tego typu termometrach wykorzystywane jest odkrycie Fahrenheita, o zmienności objętości cieczy zależnie od temperatury, jest ona mniejsza lub większa. W cienkiej, szklanej rurce znajduje się ciecz, która ma niską temperaturę krzepnięcia i wysoką wrzenia. Kiedyś stosowana była do tego celu rtęć, obecnie ze względu na unijny zakaz jej używania, wykorzystuje się do pomiarów alkohol. Dzięki umieszczonej wzdłuż szklanej kapilary skali, możesz sprawdzić temperaturę panującą w danym momencie na zewnątrz. Zazwyczaj ma ona zakres od -40 do +50 stopni Celsjusza. W zależności od modelu możesz je zamontować na zewnętrznej ramie okiennej za pomocą przylepców lub małych gwoździ. Cena takich termometrów waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Są również modele pokojowe, które bardzo często mają również barometr.
Termometry elektroniczne
Do swego funkcjonowania potrzebują baterii o wymianie której należy pamiętać oraz kosztuje trochę więcej od termometrów tradycyjnych. Zaletą tych modeli jest duży i czytelny czytnik pomiaru, który może być również podświetlany. Tego typu modele są mocowane do szyby za pomocą taśmy samoprzylepnej a nie do ram okiennych. W związku z tym łatwo Ci będzie go zdjąć i ponownie zamontować jeśli chcesz wymienić w nim baterię lub umyć okna. Mogą również posiadać wbudowany czujnik pomiaru wilgotności powietrza. Warto również zwrócić uwagę na materiał z jakiego został wykonany. Jeśli chcesz by służył Ci przez kilka lat i się nie psuł powinien być wykonany z tworzywa sztucznego odpornego na działanie warunków atmosferycznych.
Jaki model wybrać?
Na jaki model tremometru się zdecydować? Przede wszystkim zwróć uwagę na kilka elementów. Po pierwsze sposób montażu. Jeśli nie chcesz robić małych dziurek w ramie okiennej i chcesz by był on łatwy do zdjęcia lub ewentualnego ponownego montażu, na pewno warto zdecydować się na termometry z przyssawką lub na taśmie samoprzylepnej. Ważne jest także byś mógł bez problemu sprawdzić wartość temperatury, dlatego dla osób o słabszym wzroku zdecydowanie bardziej się przydadzą termometry elektroniczne z dość dużym wyświetlaczem. W ofercie sklepowej znajdziesz bogaty wybór różnych form i kształtów, więc bez problemu znajdziesz odpowiedni model dla siebie.
Montując termometr na oknie pamiętaj, by usytuować go w odpowiednim miejscu, żeby pokazywał właściwą temperaturę powietrza. Dlatego też nie może być wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych oraz osłonięty od wiatru. Inaczej będzie pokazywać zawyżone lub zaniżone wartości.