Jak dobrać i stosować perfumy do rodzaju i pH skóry, tak aby były trwałe – poradnik

Trwałość perfum, a pH skóry

Dobór trwałego zapachu wody toaletowej czy wody perfumowanej nie jest łatwym zadaniem. Większość osób podejmuje decyzje o zakupie na podstawie osobistych preferencji i gustu. Jest to oczywiście podstawą gdyż zapach musi się po pierwsze podobać, a po drugie należy z nim się dobrze czuć w ciągu całego dnia. Zagadnienie przedstawione w poradniku dotyczy perfum damskich, ale również przeznaczonych dla płci przeciwnej perfum męskich gdyż wszystkie opisane aspekty są takie same dla obu płci.

Pozostaje kwestia trwałości. Ta zależy od kilku czynników. Ważne są bazy, z których został stworzony produkt. Ich wyższa jakość przekłada się dłuższy czas, w którym perfumy są wyczuwalne. Jednak trwałość zależna jest także od nas samych. To jakie pH skóry posiadamy może znacząco wpływać jak długo poszczególne zapachy utrzymują się na naszej skórze. 

Spis treści o tym jak dobrać i stosować perfumy do rodzaju i pH skóry:

  1. Rodzaje skóry, a trwałość perfum
  2. Fototyp skóry, a trwałość perfum
  3. pH skóry, a trwałość zapachu
  4. Pielęgnacja i nawilżanie skóry a trwałość perfum
  5. Woda, a trwałość perfum
  6. Dieta, przyprawy, używki
  7. Przechowywanie perfum

Rodzaje skóry, a trwałość perfum

  • W zależności od stopnia natłuszczenia bądź wysuszenia skóry należy brać pod uwagę stosunek obecności alkoholu w wybranym zapachu. Osoby ze skórą suchą powinny wybierać produktu o jak najniższej zawartości alkoholu. Jego wysoki poziom występuje w szczególności w wodach kolońskich. Sucha skóra, która dodatkowo jest poddana oddziaływaniu na alkohol szybko odparuje ze swojej powierzchni każdy rodzaj perfum.
  • W przypadku cery tłustej jest dokładnie odwrotnie. Składniki, które pokrywają skórę są na niej w pewien sposób “uwięzione”. Tłusta skóra stanowi dobrej jakości nośnik zapachu. Na niekorzyść tego typu skóry przemawia to, że zapach może się niekorzystnie zmienić. Dlatego ważne jest, aby zbyt dużej ilości perfum podczas jednorazowej aplikacji. W przeciwnym razie emisja zapachu może być zbyt intensywna i drażniąca dla osób w naszym otoczeniu.
  • Skóra normalna jest optymalna do stosowania każdego typu perfum, wód toaletowych i kolońskich. Należy jednak zwracać uwagę czy stosowanie poszczególnych perfum nie zmienia właściwości skóry nie powodując jej szybszego wysuszenia w ciągu dnia.

Fototyp skóry, a trwałość perfum

Nie bez znaczenia jest fototyp skóry, która może posiadać różny stopień wrażliwości na promienie słoneczne. Fototypy skóry możemy podzielić na:

 

  • Typ I i II – blada i bardzo jasna skóra często posiadająca piegi. Ten typ wyjątkowo często ulega oparzeniom, ale w ogóle lub bardzo trudno się opala. Osoby posiadające skórę typu I i II powinny unikać wysokich stężeń alkoholu gdyż ten wyjątkowo może ją podrażnić. W tym przypadku można brać pod uwagę zapachy z nutami zwierzęcymi takimi jak piżmo. Takie kompozycje powinny optymalnie utrzymywać się na skórze.
  • Typ III i IV – to kremowa i jasnobrązowa skóra, której towarzysza włosy w kolorze ciemny blond lub brązowe. Osoby te, o ile nie posiadają innych problemów ze skórą i cerą, posiadają dużo większy wybór rodzajów zapachów, z których mogą komfortowo korzystać.
  • TYP V i VI – skóra o najbardziej intensywnym zabarwieniu, która trudno lub w ogóle nie ulega poparzeniom. Osoby posiadające ten fototyp skóry powinny rzadziej stosować zapachy o bazach zwierzęcych jak wyżej wspomniane piżmo. Może to spowodować efekt zbyt intensywnego zapachu, który może powodować dyskomfort wśród otaczających osób.

pH skóry, a trwałość zapachu

Odczyn, czyli pH naszej skóry ma bezpośredni wpływ na to, jak ostatecznie będzie odczuwalny zapach i jak długo będzie eksponowany. Zdrowa skóra posiada pH od 5,5 do 7. Przy czym poziom od 0 do 7 określany jest jako kwaśny. Natomiast powyżej 7 do 14 jest odczynem zasadowym. Z całego zakresu od 0 do 14 przyjmuje się,  ze pH na poziomie 7 jest odczynem obojętnym lub neutralnym.

  • Im niższy poziom pH skóry tym jest ona bardziej tłusta i mniej podatna na podrażnienia. Osoby z pH poniżej 7 powinny raczej unikać “ciężkich” zapachów ze zwierzęcymi bazami. Świetnie natomiast sprawdzą się zapachy orientalne, drzewne, cytrusowe lub świeże. Skóra mocno nawilżona i tłusta będzie dobrym nośnikiem dla wody toaletowej lub innego rodzaju zapachów, które posiadają niższy poziom olejków zapachowych.
  • W przypadku wysokiego pH czyli powyżej 7 warto rozważyć korzystanie z intensywnych zapachów, również z bazami zwierzęcymi. Nie bez znaczenia jest również sam poziom olejków w wybranym zapachu. Aby zachować ekspozycję zapachu w ciągu dnia należy wziąć pod uwagę wody perfumowane oraz perfumy. Wody toaletowe czy dezodoranty w przypadku wysokiego pH skóry najszybciej odparują z jej powierzchni.

Pielęgnacja i nawilżanie skóry a trwałość perfum

Nie bez znaczenia jest codzienna pielęgnacja i higiena. Osoby ze skóra normalną i neutralnym pH mają ułatwione zadanie, gdyż nie muszą stosować dodatkowych kosmetyków, aby zoptymalizować trwałość swoich ulubionych perfum. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku osób ze skórą przesuszającą lub przetłuszczająca się. W ich przypadku warto stosować produkty do kąpieli adekwatne do pożądanego efektu. Może nim być zwiększenie nawilżenia lub zmniejszenie przetłuszczania się skóry. Należy pamiętać o tym, że najważniejsza jest kondycja skóry i cery, a dopiero na drugim miejscu jest nasz ulubiony zapach.

Woda, a trwałość perfum

Nie bez znaczenia jest woda, z której codziennie korzystamy w miejscu zamieszkania. Istotnym aspektem jest jej pH oraz twardość. Właściwości wody bezpośrednio wpływają na kondycję naszej skóry. W zależności od zamieszkiwanych na świecie aglomeracji zapach, którego używamy każdego dnia może posiadać różny czas swojej trwałości. Dlatego warto korzystać z takich urządzeń jak filtry czy zmiękczacze wody.

Dieta, przyprawy, używki

Kolejnym aspektem wpływającym na to jak poszczególne perfumy zachowują się na naszej skórze jest dieta. Nie będziemy jednak zagłębiać się w ogólną słuszność zdrowiej i zbilansowanej diety. Wymienimy kilka aspektów które posiadają bezpośredni wpływ na ekspozycję perfum.

  • Przyprawy, w szczególności ostre, spożywane regularnie mogą dodatkowo podrażnić już wrażliwą skórę. Uwaga ta w szczególności może okazać się cenna dla osób posiadających i i II typ skóry. Ostre przyprawy zawierające w szczególności kapsaicynę mogą wywoływać zaczerwienienie skóry bezpośrednio po spożyciu, co diametralnie skróci trwałość aplikowanych wcześniej perfum.
  • Warzywa – niektóre z nich wyjątkowo szybko wchodzą w reakcję ze skórą. Jeżeli wybierasz się na spotkanie, randkę lub imprezę zrezygnuj z cebuli i czosnku. Ten drugi wyjątkowo szybko przebija się do skóry. Wtedy nie będzie różnicy, które perfumy będą zastosowane. Wówczas nawet kąpiel (i to dwukrotna) może nie rozwiązać problemu gryzącego zapachu czosnku przebijającego się z naszej skóry.

Przechowywanie perfum

Nie bez znaczenia pozostaje sposób przechowywania naszych perfum. Przywykliśmy, że wszelkie produkty higieniczne i kosmetyczne mają przeważnie swoje jedno zasłużone miejsce jakim jest półka w łazience. Niestety nie jest to trafne rozwiązanie. Nie chodzi o wilgoć, a o drastyczne zmiany temperatur. Te mogą mieć amplitudę kilkudziesięciu stopni. Niestety wpływa to negatywnie na jakość naszych perfum co przekłada się na ich ostateczną trwałość.

Z wyżej opisanego poradnika można słusznie wywnioskować, że sama prezentacja zapachu i czas jego ekspozycji jest w dużej mierze zależny od rodzaju skóry który posiadamy. A każdy rodzaj i typ wymaga innego rodzaju pielęgnacji. Przed kolejnym zakupem perfum lub wody toaletowej należy wziąć pod uwagę powyższe aspekty aby być w pełni usatysfakcjonowanym zapachem i jego trwałością.

Kategorie
Polecane