Hirudoterapia – metoda leczenia znana od wieków

Każdy, kto cierpi z powodu dolegliwości zdrowotnych chce jak najszybciej powrócić do pełni zdrowia. To zrozumiałe. Nie dziwi więc fakt, że obecnie coraz więcej osób sięga nie tylko po tony tabletek, ale również po naturalne metody.
Jedną z tych, które cieszą się obecnie spora popualrnością jest znana i wykorzystywana od wieków hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami. Sprawdźmy co warto o nim wiedzieć.

Jak to możliwe, że pijawki leczą?

Wiele osób, które słyszą o leczeniu pijawkami wierzy we wciąż pokutujące mity, jakoby to fakt wypijania przez pijawki krwi miał leczniczy wpływ na nasz organizm. Tymczasem to nieprawda. Skuteczność pijawek wynika ze śluzu, który wytwarzają, a który dostaje się do naszego organizmu podczas przystawiania ich do ciała. Znajduje się w nim bowiem wiele cennych substancji o działaniu przeciwzapalnym i przeciwzakrzepowym.

Jakie schorzenia można wyleczyć za pomocą hirudoterapii?

Lista schorzeń i problemów zdrowotnych, które możemy leczyć za pomocą pijawek jest naprawdę spora. Znajdują się na niej między innymi żylaki, miażdżyca, choroby nerek i wątroby, reumatyzm, trudno gojące się rany czy problemy skórne. Coraz częściej pijawki wykorzystuje się również w kosmetyce. Ich śluz może bowiem pomóc w odmłodzeniu i nawilżeniu cery. Słowem, to terapia, która może pomóc wielu z nas.

Czy to bezpieczne?

To pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Wygląd pijawek oraz świadomość, że ssą one krew pacjenta może obrzydzać. NIe powinniśmy jednak bać się tej metody leczenia. Po pierwsze jest ona całkowicie bezbolesna, po drugie w dzisiejszych czasach jest to całkowicie bezpieczne. Pijawki używane są jednorazowo, co więcej, są to organizmy, które rosły w specjalnych, higienicznych warunkach oraz są odpowiednio odkażane.

Podsumowując, leczenie pijawkami to naturalna metoda, której skuteczność została naukowo potwierdzona. Jeśli więc nie posiadamy żadnych przeciwwskazań warto zdecydować się na skorzystanie z zabiegów. Pamiętajmy jedynie o tym, że należy wykonywać je w wykwalifikowanych, cieszących się dobrą opinią gabinetach.

Kategorie
Zdrowie