Czy warto jeść orzechy?

Często, między posiłkami lub nawet siedząc przez telewizorem, mamy ochotę na jakąś przekąskę. Zdecydowana większość ludzi sięga po coś słodkiego lub słonego typu chipsy, paluszki. Nadmierne spożywanie takich produktów prowadzi do nadwagi oraz wielu schorzeń. O wiele lepszym wyborem będzie zjedzenie garści orzechów.

Czy będąc na diecie, można jeść orzechy?

Wiele osób unika spożywania orzechów ze względu na ich wysoką kaloryczność. To prawda, że są kaloryczne, ponieważ 100 gramów orzechów dostarczy nam aż 500-600 kcal, jednak kalorie, w tym przypadku nie są najważniejsze. Mimo, że orzechy składają się głównie z tłuszczy, to są to zdrowe, nienasycone kwasy tłuszczowe, które są potrzebne naszemu organizmowi. Orzechy nie tuczą – oczywiście mamy na myśli same orzechy, bez żadnych dodatków w postaci soli czy cukru. Często osoby będące na dietach redukcyjnych w swoich jadłospisach uwzględniają orzechy w celu uzupełnienia dobowego zapotrzebowania na tłuszcze oraz ze względu na wysoką zawartość błonnika.

Wpływ orzechów na zdrowie

O dobrodziejstwach orzechów słyszał każdy. Również firmy cateringowe, które świadczą usługę cateringu dietetycznego dodają orzechy do swoich diet. Orzechy znajdziemy w dwóch dietach firmy Dietykieta.pl, jest to dieta południowa i bez ryb, które oferuje catering dietetyczny. Spożywanie orzechów poprawia koncentrację, pozytywnie wpływa na pracę mózgu, układu nerwowego oraz układu krążenia. Są one źródłem witamin z grupy B, wit. E, selenu, magnezu, żelaza i potasu. W zależności od rodzaju orzechów, ich skład będzie się nieco różnił. Są one również bogate w antyoksydanty, które opóźniają procesy starzenia się organizmu i wykazują działanie antynowotworowe. Ze względu na zawartość NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych) spożywanie orzechów pomaga przyspieszyć metabolizm oraz obniżyć poziom tzw. złego cholesterolu.

A co z masłem orzechowym?

Na sklepowych półkach możemy znaleźć kilka rodzajów masła orzechowego. Chcąc wybrać najlepsze, musimy przeczytać etykietę. Najlepiej, aby skład był jak najkrótszy. Eliminujemy masła z dodatkiem oleju palmowego czy utwardzonych olejów roślinnych. Nie powinny zawierać także cukru i innych zbędnych dodatków. Najlepiej, aby masło orzechowe składało się z samych orzechów.

Kategorie
Zdrowie