Jak chronić psa przed upałami?

Lato w pełni. To czas, w którym wysokie temperatury dają się we znaki nie tylko ludziom. Również twój pies może być zmęczony, rozdrażniony a nawet ponieść konsekwencje upałów takie jak np. odwodnienie czy udar cieplny. Nie czekaj więc aż konieczna będzie pomoc specjalisty. Już dziś dowiedz się w jaki sposób chronić psa przed upałami. To prostsze niż myślisz.

Nie obcinaj sierści zbyt krótko

Wydawać by się mogło, że krótka fryzurka na lato to komfort dla psa. Nic bardziej mylnego. Badania pokazują, że obcięta na krótko sierść przyczynia się do zwiększenia temperatury ciała psa. Sierść chroni go bowiem przed intensywnym słońcem – tak więc zapomnij o goleniu futerka swojego pupila. To wcale mu nie pomaga!

Dostęp do wody – konieczność, o której nie wolno zapominać

Wydaje się to być oczywistością, ale często o tym zapominamy. Miska z chłodną i co ważne, świeżą wodą to podstawowa rzecz, jaką musisz zapewnić swojemu psu. Nie zapominaj o piciu również w podróży czy w czasie spacerów. Obecnie na rynku znajdziesz specjalne butelki z wygodnym dla psa poidłem lub zestawy podróżne z miseczką. Woda zawsze powinna więc być z wami.

Pies musi ziać

Każdy wie, że zabierając psa do centrum miasta czy jadąc z nim komunikacją miejską musimy założyć psu kaganiec. Warto jednak wybierać odpowiedni! Pod żadnym pozorem nie powinny być to ciasne kagańce tekstylne, które uniemożliwiają psu zianie. Musimy bowiem pamiętać, że ciało psa pozbawione jest gruczołów potowych i zianie to jedyny sposób zwierzęcia na regulowanie temperatury swojego ciała.

Spacer rano i wieczorem

Jeśli temperatury są naprawdę wysokie zadbaj o to, by nie wychodzić z psem na świeże powietrze w ciągu dnia. Spacery są niewskazane nie tylko ze względu na temperaturę powietrza. Mocne słońce nagrzewa bowiem asfalt i beton do niewyobrażalnie dużych temperatur – nie trudno więc o poparzenia łapek. Rano i wieczór to najlepsze pory na spacer.

Jak widzisz, zadbanie o to, by pies czuł się komfortowo nawet w największe upały wcale nie musi być trudne. Dostęp do świeżej wody oraz odpowiednie nawyki sprawią, że pupil będzie mógł cieszyć się letnimi przygodami tak samo jak ty.

Artykuł opracowano dziięki konsultacji z duowet.net

Kategorie
Poradniki