Co zrobić, aby dziecko polubiło naukę języka angielskiego?

Nauka języków obcych korzystnie wpływa na rozwój wielu umiejętności dziecka. Ułatwia także przyswajanie potrzebnej wiedzy oraz przede wszystkim łączy przyjemne z pożytecznym. Warto, aby miało kontakt z językiem obcym nie tylko w szkole, ale i w domu. Co zrobić, aby dziecko polubiło naukę angielskiego? W poniższym artykule przedstawimy kilka sposobów, jak namówić naszą pociechę do uczenia się.

Kiedy dziecko powinno rozpocząć naukę angielskiego?

Dzieci w wielu przedszkolach swój pierwszy kontakt z angielskim mają właśnie tam. Zazwyczaj na początku są to lekcje, które opierają się praktycznie tylko na zabawie, a angielski jest tam jedynie dodatkiem. Oczywiście to bardzo dobry sposób, aby dziecko stopniowo oswajało się z językiem. Jest to nauka oparta na zabawie poprzez piosenki, wierszyki, obrazki, gry, czy proste i krótkie zagadnienia. Gdy już dziecko wybiera się do szkoły, angielski nadal pozostaje na łatwym poziomie, aby nie stawiać na trudne słownictwo, czy od razu naukę jakichkolwiek skomplikowanych słówek. To nadal nauka poprzez zabawę, jedynie nieco zmienione jej formy. Wówczas pociecha przyswaja bardzo podstawowe słówka, czy liczebniki. Dopiero w dalszych etapach szkolnictwa materiał staje się urozmaicony i trudniejszy. Wiele rodziców decyduje się również, aby zapisać dziecko do szkoły językowej na kurs. Najczęściej wówczas musi ono napisać krótki test wstępny, który pozwoli je przydzielić do konkretnej językowej grupy. Kiedy jednak jest najlepszy wiek, aby dziecko mogło uczęszczać na taki kurs? Wiele szkół oferuje zajęcia dla maluchów w wieku przedszkolnym. Jednak, gdy zależy nam już na nieco bardziej urozmaiconej nauce, to przedział wiekowy powinien być między 7-9 lat. Wtedy możemy zapisać dziecko, aby mogło uczestniczyć w takich lekcjach. Wszystko jednak zależy od jego predyspozycji oraz zainteresowań. Angielski dla dzieci nie jest wcale trudnym wyborem. To język, który możemy spotkać w wielu szkołach oraz w późniejszej edukacji.

Jak zachęcić dziecko do nauki angielskiego?

Jeśli chcemy, aby dziecko zbyt szybko nie zniechęciło się nauką angielskiego, powinniśmy postawić na kilka zasad. Sprawią one, że z pewnością uczenie się języka obcego będzie przyjemne oraz rozwinie wiele kreatywnych umiejętności. Warto stosować metody, o których należy pamiętać podczas nauki angielskiego:

  • Nauka języka obcego nie może trwać zbyt długo. Gdy dziecko uczęszcza na zajęcia w szkole językowej, dostosujmy czas ich trwania. W wieku 7-9 lat nauka nie powinna przekraczać 45-60 minut. Inaczej dziecko szybciej się dekoncentruje. Gdy z kolei uczy się w domu, warto ten czas jeszcze skrócić.
  • Systematyczność – to ona sprawi, że nauka angielskiego może zaowocować w przyszłości. Niekiedy wystarczy raz w tygodniu, aby usiąść i powtórzyć materiał. Słówka, podstawowa gramatyka i ćwiczenia.
  • Warto urozmaicać naukę w domu poprzez zabawę. Możemy robić to dzięki graniu w gry planszowe, fiszki, sport, rysowanie, śpiewanie, czy recytowanie.
  • Nagradzaj dziecko, np. za zrobienie dobrze zadań, czy poświęcenie swojego wolnego czasu na naukę. Możesz również pomagać mu w odrabianiu ćwiczeń. Motywacja oraz dalsza praca z angielskim gwarantowana.

Pamiętaj, żeby dziecko mogło cieszyć się z tego, co robi. Nie powinniśmy go ograniczać ani przeciążać dużą ilością obowiązków. Każdemu należy się chwila wytchnienia, a dziecku wolny czas, który może wykorzystać na inne pasje, zabawę oraz odpoczynek.

Źródło zdjęcia: freepik.com

Kategorie
Poradniki