Pierwsza miesiączka – wszystko, co powinnaś wiedzieć o zbliżającym się okresie

TEMAT: Pierwsza miesiączka – wszystko, co powinnaś wiedzieć o zbliżającym się okresie

Pierwsza miesiączka – https://www.myob.pl/pierwsza-miesiaczka-objawy-i-przygotowanie – u kobiet białej rasy przypada najczęściej na przedział pomiędzy jedenastym a szesnastym rokiem życia, trochę wcześniej dojrzewają z kolei dziewczęta czarnej rasy oraz pochodzenia latynoskiego. Nie jest to jednak regułą, dlatego nie wolno sugerować się koleżankami, ponieważ każdy organizm rozwija się w nieco inny sposób, a wpływ na to ma wiele zróżnicowanych czynników – dieta, prowadzony tryb życia, stan zdrowia, a także inne.

Pierwszy okres – strach ma wielkie oczy

Pierwsza miesiączka wzbudza u dziewcząt wiele obaw, narastają również pytania, które pojawiają się w głowie młodych kobiet dopiero wkraczających w dorosły świat. Strach ma jednak wielkie oczy, a pierwszy okres nie jest niczym przerażającym. Warto uświadomić sobie, że każda z nas przez to przechodziła i nie warto denerwować się na zapas. Przede wszystkim ważne jest, aby zapoznać się z kilkoma zagadnieniami, które pomogą przetrwać Ci ten początkowo trudny czas.

Czym jest cykl miesiączkowy?

To dni, które liczymy od pierwszego dnia, w którym wystąpiło krwawienie aż do dnia poprzedzającego kolejną miesiączkę. Pierwszy dzień okresu jest początkiem następnego cyklu. Średnia długość trwania cyklu to 28-32 dni, jednak nie jest to normą. Niektóre kobiety mają bardzo krótkie cykle, na przykład 21-dniowe, inne z kolei aż 35-dniowe. Nie ma na to reguły, z czego warto zdać sobie sprawę już na wstępie. Początkowo miesiączki mogą występować nieregularnie – zmienia się to mniej więcej po dwóch latach. Bardzo ważne jest prowadzenie kalendarzyka menstruacyjnego, który pomoże Ci poznać własny cykl. Krwawienie trwa zazwyczaj od trzech do siedmiu dni. Mogą mu towarzyszyć takie objawy, jak bóle w podbrzuszu, nudności, zawroty głowy czy senność.

Jaki środek higieniczny lepiej wybrać?

Kobiety sięgają zwykle po podpaski lub tampony. Pierwsze z proponowanych rozwiązań jest łatwo dostępne – podpaski można bowiem nabyć w każdej drogerii, aptece, a nawet w supermarketach. Nie jest to jednak opcja w pełni komfortowa, ponieważ podpaski często przesuwają się i odklejają, co może być uciążliwe szczególnie dla kobiet, które miesiączkują dopiero od niedawna. Ciekawą alternatywą są tampony, na przykład proponowane przez markę O.B. Wyróżniają się one ponadprzeciętną chłonnością, są w pełni komfortowe i bezpieczne. Na uwagę zasługuje również fakt dostępności tamponów w licznych odsłonach, z których każda kobieta – bez względu na wiek oraz obfitość krwawienia – może znaleźć rozwiązanie dla siebie.

Kategorie
Zdrowie