Podział majątku po rozwodzie – co warto wiedzieć?

Gdy dochodzi do rozwodu wspólnota majątkowa pomiędzy małżonkami ustaje. Nie mogą oni między innymi dziedziczyć po sobie. Co jednak z majątkiem zgromadzonym przez lata wspólnego życia? Jak go podzielić? Sprawdźmy co na ten temat mówi prawo.

Na wstępie warto zaznaczyć, że do podziału majątku może dojść zarówno przed rozwodem, jak i w jego trakcie. Często jednak zdarza się tak, że w trakcie rozwodu nie jesteśmy w stanie o tym myśleć. Wówczas zostaje nam jedynie podział majątku po rozwodzie. W jaki sposób możemy to zrobić?

Ugoda z byłym małżonkiem

Majątek po rozwodzie możemy podzielić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest ugoda. Wielu specjalistów zajmujących się prawem twierdzi, że warto do niej dążyć, ponieważ rozwiązanie to jest nie tylko szybsze i mniej stresujące ale również tańsze. Co więcej, możemy liczyć na to, że uda nam się zyskać więcej, niż podczas rozprawy sądowej. Aby ustalenia dotyczące podziału majątku po rozwodzie były wiążące warto spisać ugodę u notariusza.
Jeśli mamy dobre chęci i chcemy zawrzeć ugodę warto poinformować o tym byłego małżonka. Jeśli nie reaguje na nasze prośby dobrym rozwiązaniem jest wysłanie do niego wezwania do podziału majątku wspólnego.

Postępowanie sądowe

Czasem niestety zdarza się tak, że dojście do porozumienia z byłym małżonkiem jest niemożliwe. Gdy były małżonek nie odpowiada na nasze wezwania lub nie możemy dojść do wspólnych ustaleń wówczas pozostaje nam jedynie wniesienie wniosku do sądu.Co ważne, nawet jeśli do tej pory przedstawiałeś propozycje ugody ale były małżonek nie odpowiedział na nie – nie musisz obawiać się, że są one wiążące. Sąd i tak zajmie się podziałem każdego elementu wspólnego majątku. Co ważne, do wniosku do sądu musisz dołączyć wspomniane wyżej wezwanie do ugodowego podziału majątku.

Podsumowując, pamiętajmy, że majątek możemy podzielić nie tylko przed rozwodem czy w trakcie jego trwania, ale również po orzeczeniu rozwodu. Warto o to zadbać by mieć pewność, że twoje interesy są odpowiednio chronione.

Artykuł został opracowany dzięki konsultacji z: https://rozwod-i-podzial-majatku.pl

Kategorie
Dom i Rodzina