Jak wybrać odpowiednią metodę antykoncepcji?

Niechciana ciąża to poważny problem, który może całkowicie pokrzyżować nasze plany. Nic więc dziwnego, że każda odpowiedzialna kobieta zastanawia się z jakiego sposoby antykoncepcji korzystać. A może lepiej zaufać w tej kwestii partnerowi? Podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę by znaleźć skuteczne zabezpieczenie.

Jakie życie seksualne prowadzisz?

Wybór metody zabezpieczania się przed ciążą powinien zależeć od tego jakie życie seksulane prowadzimy. Mając stałego partnera możemy zdecydować się na antykoncepcję hormonalną, w przypadku przygodnych kontaktów o wiele lepiej dodatkowo sięgać także po prezerwatywy, które chronią np. przed HIV i innymi chorobami.

Czy planujesz macierzyństwo w najbliższym czasie?

Jeśli w najbliższej przyszłości planujesz rodzicielstwo musisz stawiać na odwracalne metody antykoncepcji. Jeśli zaś chcesz zabezpieczenia, które posłuży ci przez długi czas i sprawi, że nie będziesz musiała martwić się o niechcianą ciążę – postaw na spiralę wewnątrzmaciczną.

Jaki tryb życia prowadzisz?

Jeśli jesteś osobą, która dużo podróżuje, prowadzi nieregularny tryb życia lub po prostu ma problemy z pamiętaniem o codziennych terminach musisz poważnie zastanowić się nad wyborem np. tabletek antykoncepcyjnych. Ich skuteczność zależy bowiem od regularności przyjmowania kolejnych dawek. Nie oznacza to, że musisz zrezygnować z antykoncepcji hormonalnej. Zamiast tabletek możesz bowiem wybrać plastry lub krążki.

Czy chorujesz?

Wybierając metodę antykoncepcji warto wziąć pod uwagę swój stan zdrowia oraz przebyte choroby. Przykładowo, kobiety, które cierpią z powodu żylaków lub zakrzepicy nie powinny stosować tabletek hormonalnych. Dlatego też warto odwiedzić lekarza, który przeprowadzi szereg badań, które pozwolą mu dobrać najodpowiedniejszą metodę zabezpieczenia.

Podsumowując, w dzisiejszych czasach wybór metod antykoncepcji jest naprawdę szeroki, dzięki czemu każda kobieta niezależnie od wieku, stanu zdrowia czy stylu życia jest w stanie znaleźć idealne rozwiązanie, dzięki któremu będzie czuła się bezpieczna.

Artykuł opracowano dzięki zasięgnięciu opinii z http://aborcja.cz

Kategorie
Zdrowie