Dlaczego warto mieć w mieszkaniu zwierzaka?

Bardzo wiele osób posiada w domu jakieś zwierzę, najczęściej psa lub kota. Posiadanie w domu czworonożnego przyjaciela ma wiele zalet. Nie wiecie jakich?

Nauka odpowiedzialności i empatii

Jedną największych korzyści z posiadania zwierząt w domu jest to, że uczą one jak mało kto odpowiedzialności i systematyczności. Dzieci wychowujące się z psem lub kotem muszą między innymi pamiętać o tym by ich przyjaciel miał co jeść i co pić. Muszą też wychodzić z nim systematycznie na spacery i po nim sprzątać. Wszystkie te działania z biegiem czasu kształtują charakter dziecka i utrwalają dobre nawyki. Obecność zwierząt bardzo pozytywnie wpływa na rozwój dzieci wyrabia empatię, uczy tolerancji oraz rozwija wrażliwość. Maluch, który musi na przykład systematycznie wymienić żwirek silikonowy swojemu kotu szybciej emocjonalnie dojrzewa, staje się odpowiedzialny nie tylko za siebie.

Panaceum na smutek, samotność i stres

Zwierzęta a zwłaszcza psy, uważane są za najlepszych przyjaciół ludzi. Te stworzenia towarzyszą nam w trudnych chwilach i poprawiają humor, gdy mamy zły nastrój. Ktoś kto opiekuje się psem lub kotem nie będzie samotny.

Od dawna wiadomo, że głaskanie psa lub kota ma działanie terapeutyczne – uspokaja i relaksuje. Wiele osób, które maja problemy ze snem dużo łatwiej zasypia w towarzystwie zwierzęcia. Wyniki przeprowadzonych w ostatnich latach potwierdziły też informację, że bliski kontakt ze zwierzętami znacznie redukuje poziom stresu.

Posiadanie psa ma jeszcze jedną bardzo dużą zaletę, zwiększa nasze poczucie bezpieczeństwa. Niezależnie czy znajdujemy się w domu czy spacerujemy po mieście z psem zawsze czujemy się pewniej.

Systematyczna aktywność fizyczna

Osoby opiekujące się psem muszą regularnie wychodzić z nim na spacery. Pies musi wyjść na zewnątrz niezależnie od tego, jaka za oknem panuje pogoda. Mogłoby się wydawać, że jest to duże obciążenie, nic bardziej mylnego. Spacery z psem regularnie zmuszają opiekunów do ruchu na świeżym powietrzu a przez to poprawia się ich stan zdrowia. Spacery w deszczu i w mrozie są doskonałym sposobem na zahartowanie i uodpornienie organizmu. Nie przez przypadek mówi się, że ruch to zdrowie.

Czy każdy powinien mieć zwierzę?

Opieka na zwierzęciem niesie ze sobą wiele korzyści. Należy jednak pamiętać, że jest również ogromną odpowiedzialnością. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy się bardzo dobrze nad tym zastanowić. Wiele osób może nie zdawać sobie nawet sporawy, że mają uczulenie na sierść kota lub psa. Aby opiekować się zwierzęciem trzeba móc mu poświęcić też trochę wolnego czasu. Osoby rzadko przebywające w domu ze względu na intensywną pracę raczej nie będą dobrymi opiekunami. Dlatego decyzja o przyjęciu pod swój dach zwierzaka musi być bardzo dobrze przemyślana i nie można jej podejmować tylko mi wyłącznie pod wpływem emocji.

Kategorie
Pozostałe